Babišova DEZA vypouští kyanid do vody pravidelně, dokazuje to registr znečišťování

Množtví kyanidu, které DEZA vypouští do vody. (znecistovatele.cz)

Množtví kyanidu, které DEZA vypouští do vody. | FOTO: znecistovatele.cz

Vedení Agrofertu usilovně ujišťuje, že chemička DEZA sídlící v blízkosti řeky Bečvy nepracuje s kyanidy a že z její kanalizace do řeky jedy v žádném případě nemohly uniknout. Objevují se ale stále další důkazy, že to může být jinak. Integrovaný registr znečišťování dokazuje, že z DEZY do vod uniká každoročně až několik stovek kilogramů kyanidu.

Například v roce 2018 (údaje za rok 2019 budou zveřejněny za několik dní) vypustila DEZA do vody 60 kg kyanidů. V roce 2016 200 kg a například v letech 2006 a 2007 každoročně dokonce okolo 600 kg kyanidů. Informace z registru bourají dosavadní oficiální teorii koncernu. Když ve čtvrtek Česká inspekce životního prostředí zveřejnila, že za otravou ryb a dalších živočichů je kyanid, mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka vydal pro Seznam toto prohlášení: „Stoprocentně trváme na tom, že znečištění od nás nepochází. Už to potvrdila i inspekce životního prostředí. S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru.“

Hasiči zasahují na Bečvě (Facebook HZS Olomouckého kraje)

Nicméně, když v pátek zveřejnil deník FORUM 24 informaci, na kterou upozornil Alexandr Vondra, tedy že DEZA sama v dokumentech uvádí, že se snaží kyanidy odbourávat, oficiální vyjádření Agrofertu bylo pozměněno. „V Deze kyanid nevyrábíme ani jej odnikud nenakupujeme. DEZA se zabývá zpracováním dehtu. Zde vstupní surovina obsahuje 3 až 5 % vody a v této vodě je stopově obsažený kyanid. Následně je voda čištěna, ale i vyčištěná odpadní voda obsahuje stopové množství kyanidu. Splňujeme limity, které vyplývají z integrovaného povolení. V rámci Dezy neexistuje jakýkoli zásobník nebo retence kyanidu, který by mohl uniknout do řeky a způsobit ekologickou katastrofu takového rozsahu. U naší výpustě se navíc v době zjištění úhynu ryb pohybovaly živé a zdravé ryby,“ stojí v novém vyjádření Agrofertu.

A jak je to tedy s množstvím kyanidu, který DEZA vypouští? Hodnoty jsou zveřejněny na webu ekologické organizace Arnika. Realitou jsou stovky kilogramů kyanidu, které DEZA každý rok vypustí do řeky. Nejmenší naměřené množství je v roce 2018, zmíněných 60 kg.

Masivní únik kyanidu v minulých dnech zabil desítky tun ryb a další živočichy v řece Bečvě. Jde o jednu z největších ekologických katastrof od roku 1989. Událost vyšetřuje Policie ČR a Česká inspekce životního prostředí. Ta přímo spadá pod ministra životního prostředí Richarda Brabce, bývalého manažera Agrofertu a ředitele některých chemiček.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]