Strana soukromníků: Babišova Evidence tržeb je fízlování

Eric Drooker

Připravovaná opatření ze strany státu v podobě elektronické evidence tržeb, zákazu kouření nebo omezení výherních automatů povede podle Strany soukromníků ČR k likvidaci malých restaurací, venkovských hospod a dalších živností. To se následně projeví v nárůstu nezaměstnanosti a zvýšených mandatorních výdajích státu.

Podle předsedy strany půjde o velké narušení snahy podnikatelů a drobných živnostníků se uživit. „Pro nás je elektronická evidence tržeb hrubým zásahem do svobodného podnikání,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Petr Bajer. Přestože Andrej Babiš a jeho ministerstvo financí tvrdí, že elektronická evidence tržeb povede k potlačení šedé ekonomiky a lepšímu výběru daní, prý tomu tak není. „Pochopitelně i Strana soukromníků chce, aby bylo v ČR normální platit daně. Na rozdíl od ministra financí Andreje Babiše a jeho nohsledů toho však nechceme dosáhnout fízlováním a buzerací podnikatelů,“ uvedl spoluzakladatel strany Rudolf Baránek.

Daně lze lépe vybírat i jinými způsoby

Strana soukromníků vidí řešení spíš ve zjednodušení administrativy a ulehčení daňového systému. „Chceme otevřít debatu například o zavedení paušální daně pro hospodské, případně i jiné skupiny živnostníků, která by nahradila nesmyslné a hlavně nekonečné papírování,“ vysvětlil místopředseda strany Bedřich Danda. Podle něj by se měl daňový systém rovněž očistit od všech možných výjimek.

Drobné podnikatele to zničí, myslí si ODS
Velké kritice podrobuje návrh ministra financí i opoziční ODS. Podle jejího předsedy Petra Fialy půjde jen o buzeraci a šikanu podnikatelů a živnostníků. „Mluvil jsem s několika majiteli restaurací, které by zákon postihl jako první, a potvrdili mi, že by se pro ně registrační pokladny staly destrukčním nástrojem,“ říká Fiala. „Výdaje, které jsou spojeny se zavedením Elektronické evidence tržeb, překračují finanční možnosti majitelů menších hospod a restaurací,“ dodává. Podle premiéra Sobotky se však podnikatelé na zavedení EET těší. V kontrastu s tím jsou ovšem vyjádření Strany soukromníků nebo Asociace podnikatelů a manažerů. Její předseda Radomil Bábek si myslí, že Evidence pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků a zajistí politikům a vysokým úředníkům kontrolu a moc nad částí společnosti, která jejich vlivu zatím uniká.

Ministerstvo financí stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému. Ministr Babiš ovšem připustil, že evidence by mohla začít i o pár měsíců později.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]