Babišova firma prodávala set k domácí výrobě roušek. Lidi zdarma šijí to, co vláda nedodala

(koláž F24)

Přes ohromný humbuk a vládní klanění u čínského letadla s čínskými rouškami a respirátory, které jsme si od Číňanů koupili, není ochranných prostředků proti nákaze koronavirem stále ani zdaleka dost. Nemají je a hned tak mít nebudou nejen běžní občané, ale mnohde ani zdravotníci nebo pečovatelé v sociálních službách. Zákaz vycházení na veřejnost bez zakrytého nosu a úst ale vláda vyhlásila. Český národ se tedy vrhl na domácí výrobu roušek. Zadarmo a pro každého, kdo potřebuje. Předseda vlády Andrej Babiš jim k tomu na webu své firmy, jinak prodávající podprsenky a další prádlo, nabízel materiál. Pochopitelně za peníze. Teď už ale nabídku na webu nelze dohledat, firma ji – zřejmě po kritickém mediálním ohlasu – ze svého e-shopu stáhla.

Zoufalý nedostatek roušek a respirátorů, které vláda nedodala, ačkoli slibovala, nebo dokonce přímo lhala, že už je nakoupeno a že je všeho dost, dohnal lidi k nouzové domácí výrobě. Zakládají se celé bytové „manufaktury“, které vyrábějí roušek, kolik jen zvládnou. Šijí i jednotlivci, rozesílají těm, kteří nemají a potřebují. Nouzové roušky si pro sebe vyrábějí i ti nejohroženější – zdravotníci.

Dialogy mezi lidmi působí jako z doby, kterou většinou známe jen z filmů o válečných časech. „Nemáme gumičky ani tkalouny, šňůrky háčkujeme z příze,“ sděluje jedna výrobkyně. „My na to stříháme lemy z triček,“ radí druhá. Další se svěřují, že rozstříhali nějaké košile, protože došla látka. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný popisuje, že svým šičkám nosí šňůrky, které předtím vytahal ze šanonů v archivu. A ano prosím, to je jednadvacáté století v době ohrožení smrtelnou nákazou. Za vlády premiéra Babiše. Jehož firma na to těm zoufalým lidem, šijícím „do padnutí“, prodávala materiál.

Toho Andreje Babiše, který je skutečným, zapsaným a ovládajícím majitelem stovek firem (ačkoli tvrdí, že je nevlastní a neovládá, čemuž ovšem nikdo soudný nevěří a auditoři Evropské komise už vůbec ne). Jednou z nich je firma Astratex, prodejce spodního prádla s roční tržbou zhruba 600 milionů korun. Předseda vlády u nás zkrátka prodává všechno – od neprávem dotovaného chleba, přes bezmasé párky, noviny či hnojiva až po kalhotky a podprsenky. A co teď lidi chtějí ze všeho nejvíc? Roušky!

Na webové stránce Astratexu se tak objevila nabídka vybočující z obvyklého sortimentu. Andrej Babiš, zachránce národa, nám nabízel set na domácí výrobu roušek. A to prosím čtverec látky a dvě gumičky se slevou 15 % za pouhých 69 korun! A s heslem ZVLÁDNEMETO.

Současně se tam sice psalo: „Výtěžek z prodeje předáme zdravotnickým zařízením na nákup materiálu pro boj s koronavirovou epidemií.“ Ale při tom, kolikrát nám už jen v posledních dnech prokazatelně lhali, se chce podotknout snad jen ono skeptické „věř, kdo chceš“.

Pocit, že žijeme v absurdní frašce nebo v šíleném snu, ze kterého se přece už musíme probudit, stále sílí. To, co v jednu chvíli považujeme za naprosté dno, je v příští chvíli překonáno. Jeden den předseda vlády neví, že lidi šijí roušky – nebo to aspoň tvrdí na tiskovce vlády, která právě proto výjimečně povolila prodej galanteriím. Druhý den už prodává „sety na výrobu“. Ty, „chudobo“, doma šij, co vláda nezajistila, rozdávej zadarmo a plať. A hned nato zase nabídku z e-shopu stáhne. Asi se moc nahlas nadávalo. A to by mohlo ubírat hlasy.

Mezitím se pan premiér bude producírovat na letišti s respirátorem, který nepotřebuje a za jaký by zdravotníci dali nevímco, nebo bude jako vrchol zpupného nevkusu vystrkovat před kamery obličej zahalený českou vlajkou poníženou na kus hadru, do kterého si utírá nos.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]