Babišova firma vydělává na nebezpečném masu z Polska. Proto se nic neděje?

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně (ČTK)

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně | FOTO: ČTK

Maso z uhynulých a nemocných krav, zkažené vepřové a drůbeží a naposled opět škodlivé hovězí, tentokrát se salmonelou. Dohromady přes 1300 kilogramů, tedy víc než tunu a čtvrt. Tak obří byly dodávky polského masa, které měly doputovat až k českým spotřebitelům. Tu poslední, konkrétně 700 kilogramů, dovezla jedna z Babišových firem, technicky správně uvedeno – spadajících do holdingu Agrofert. Ministerstvo zemědělství, možná i proto, od konce ledna, kdy kauza vypukla, neudělalo nic. Nyní prý konečně začne dovážené maso kontrolovat. Není však pozdě a neměla se krizová situace začít řešit daleko dříve?

Je až neuvěřitelné, kolik problematického masa se dokáže dostat do České republiky, aniž by někdo zasáhl dříve, než je objeveno ve skladech, nebo v horším případě v prodejnách. Je sice hezké, že si s našimi zahraničními obchodními partnery věříme, ale pokud jde o sortiment, který může poškodit lidské zdraví, není čas na kamarádství.

(Revue FORUM)

V současnosti se často hovoří o špatných potravinách z Polska, což je po objevení posledních „šmejdů“ pochopitelné, ale možná se jedná pouze o jehlu v kupce sena. Bylo by totiž zvláštní, kdyby se vše špatné a škodlivé dostávalo pouze z jedné země. Pro veřejnost je ovšem situace jasná. Technická sůl v klobásách a pečivu, salmonela a červ svalovec v mase, ošizené výrobky. O tom našinec ví a nezakrývá to ani ministerstvo zemědělství.

To totiž krátce po vypuknutí aféry s masem z nemocných krav na svém facebookovém profilu zveřejnilo galerii 133 problematických potravin z Polska. Jako by úřad řekl: podívejte se, oni nám to sem posílají už od roku 2008. Otázka ovšem nestojí, proč se k nám toto zboží dováží, ale jak je možné, že se sem dostane.

2015 – Máslo - Výrobek obsahoval méně mléčného tuku, než bylo uvedeno na obale a než je stanoveno pro máslo v příslušném právním předpise. ()

A tady rozhodně není vina na polské straně, ale zcela a jednoznačně na naší. Kde je poptávka, je i nabídka. Stát má chránit své občany a nemá stačit pouze, že nějaký úředník druhému slíbí, že všechno bude nezávadné. Je sice odsouzeníhodné, že někdo naschvál vyrábí šizené nebo škodlivé potraviny, ale kritiku si zaslouží i ten, kterému je to jedno. Pokud je ovšem v takovémto obchodu nepřímo zainteresován i předseda vlády, zdá se být liknavost ministra Tomana vysvětlitelná.

Ministr zemědělství nese v tuto chvíli odpovědnost, není totiž moc pravděpodobné, že by Babiš stíhal kontrolovat a ovlivňovat dodávky masa ve svých firmách a vydělávat tak „drobné“.

Stejně jako je Dan Ťok odpovědný za katastrofální stav dálnic, prací Miroslava Tomana je dbát na to, aby zemědělství a jeho produkty nebyly zdraví škodlivé. Ani jeden svou úlohu nezvládli a řeči o tom, že za ministra dopravy má být za špatnou práci potrestán šéf Ředitelství silnic a dálnic a místo Tomana má pykat někdo ze Státní veterinární správy, jsou liché.

Šéf se přece šéfem proto, aby zvládal své zaměstnance a osoby pod něj spadající a dával pozor na to, aby svou práci vykonávali svědomitě a co nejlépe. Tam oba zástupci Babišova kabinetu naprosto selhali a měli by za to být dostatečně potrestáni.

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Ministerstvo zemědělství ovšem zůstává stále klidným. Zákaz dovozu masa z Polska nehrozí, jen se prý bude více kontrolovat. Je to snad proto, že kdybychom zákaz udělili, ukázalo by se, že u nás máme problémové i maso z jiných zemí, nebo dokonce domácí? Nebo si Toman dává pozor proto, že posledních 700 kilo přivezla jedna z Babišových firem? To zatím ví pouze on a zřejmě to tak zůstane delší dobu. Když se totiž přátelí s prezidentem, který trvá na tom, mít ve vládě své lidi, nemůže být o možné náhradě v úřadu ani řeč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]