Babišova iDNES.cz zoufale hledá „užitečné idioty“

Eric Drooker

„Pán Plesl, počujtě, čo je to za lidi v tých demonštráciach? To něvětě násť hocikoho známého, kto by napsal volačo proti nim?“ Tak nějak vidím (slyším) „neovlivňování“ za pomoci podivné českoslovenštiny faktického majitele zpravodajského serveru iDNES.cz Andreje Babiše jemu podřízeného šéfredaktora. Výsledkem je snaha Babišových zpravodajů najít někoho, kdo s velkouzenářem není viditelně spojený a přitom se postaví proti pravidelným demonstracím.

Obvykle takové pseudokomentáře jakoby nestranných osobností vyvolají každý z nich nějaké nesouhlasné odpovědi. A tak iDNES vytáhla nebohého spisovatele a lžihistorika Vondrušku, který chtěl klid na práci (jak normalizační, že?) a naznačoval snad i spiknutí. K tomu se přidal kdysi brilantní a vcelku nestranný komentátor Korecký, jeden z mála ze staré Mafry, který neodešel a rozhodl se majitele podporovat.

Nyní se do tohoto panoptika připojil i exdisident a pořadatel jednoho z nejznámějších hudebních festivalů v ČR. Martin Věchet je známou osobou a festival TrutnOFF velice oblíbený. Pan Věchet je jedním z těch, kteří na pódium přizvali ještě před listopadem 89 Václava Havla. Nyní se postavil proti lidem, kteří se svým způsobem snaží naplnit jeho odkaz. Lidem, kterým vadí estébáci, komunisté, zloději, šíbři. 

Takže se musím jasně zeptat: „Pane Martině Věchete, takoví lidé vám nyní už nevadí? Anebo jste jen skočil na špek babišovské masivní propagandě a aniž jste si to uvědomil, stal jste dalším z řady „užitečných idiotů“? Doufám, že jste jen naletěl, doufám, že jste neotočil a nestal se najednou někým jiným. Bylo by to totiž nesmírně líto.

Co se to vlastně děje? To jen „novináři“ z Babišova svěřeneckého fondu, majitelem zcela neovlivnění, hledají zoufale někoho, kdo by šéfa podpořil. Taková osoba musí být veřejně známá, nesmí být s Andrejem nějak spojena a musí, zcela bezpodmínečně, demonstrantům tatíčkovsky domlouvat. A ještě jedno „musí“ – být morálně splachovací. Nebo hloupá tak, že nepozná manipulaci a zneužití.

Mimochodem, ještě jednu taktiku Mafra používá. V době vrcholících protestů najednou začali redaktoři publikovat rozsáhlé souhrnné články o čtvrt století starých kauzách. Najednou se objevila kauza Slušovice, kauza LTO a další, zkrátka lumpárny, které se staly, ale Babiš s nimi neměl nic společného (snad, kdo ví, co na něj při jeho „schopnostech ještě vyplave?). Takové mlžení, takové hezoučké odvracení pozornosti od lumpáren trestně stíhaného premiéra.

A tak se možná dočkáme toho, že se k demonstracím vyjádří Mistr Gott, Ladislav Štaidl (už v tom má praxi z roku 89), Ringo Čech (třeba k tomu namaluje obraz Zvířátka obdivují premiéra). Možná se ozve z vězení i exfotbalista Řepka s tím, že řepka je fajn a on potřebuje klid na výkon trestu. A nějaká modelka nebo jiná hvězdička. Z herců asi nikdo, ti jsou z té “kulturní fronty”. Spisovatelé taky ne, to je pražská kavárna. Uvidíme. On šéfredaktor Plesl jistě nějakého nebožáka najde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]