Ještě před pár lety bylo nemyslitelné, aby mainstreamové médium přinášelo informace z ranku tzv. konspiračních teorií a dezinformačních webů. Postupně se však vlivem tvrdých propagandistických snah Ruska a Číny začaly takové materiály objevovat i tam, kde bychom to možná nečekali. Nyní se k tomuto smutnému trendu přidala i iDnes, médium kdysi známé pečlivým ověřováním faktů.
Nyní však společnost Mafra, provozovatele portálu, v žádném případě nevlastní a vůbec neovládá Andrej Babiš, člověk, který jednáním a komunikací sám takové praštěné teorie doslova vytváří. Však víte, spiknutí! Kampaň! Účelovka! Co? Snad úplně vše, co se ho týká.
A tak se v článku o zvažovaných základnách USA v zahraničí objevila fascinující informace. Ta už leta žije vlastním životem na konspiračních webech a mnoha jedinci je přijímána jako relevantní fakt. Oč jde? Spojené státy jsou tak šíleně militantní stát, že prý mají po celém světě neuvěřitelných 800 a jistě i více vojenských základen.
Autor Lukáš Kantor, podle slov redakce, předtím působil v zahraniční redakci ČTK a na tiskovém odboru Úřadu vlády ČR. Vystudoval politologii na FF UK a mezinárodní vztahy na FSV UK. Údaj o množství základem odzdrojoval odkazem na Cato Institut a článek Johna Glasera. Jenže problém je v tom, že počet je nesmyslný a byl dávno a mnohokrát vyvrácen.
Před cca 10 lety používali konspirační teoretici číslo 380 základen. V roce 2015 operovali počtem 700. Nyní už 800. To je neuvěřitelné tempo US válečné mašinerie, chtělo by se říct. Jenže. Ty základny se jaksi nedají najít. Zkrátka nejsou. Zmizely. Nebo nebyly? Já fakt nevím. Voli je vypili. Nebo tak nějak.
Ale – přeci je jednoduché takové základny USA spočítat, ne? Tak jsem se pustil do hledání. A našel jsem například několik map, které by informaci měly prokázat. Jsou úžasné, a každá přináší jiné fascinující informace. Tak například podle jedné jsou US vojáci dislokováni i v Rusku a v Číně, zatímco v Mongolsku ne, na druhé pak naopak jedna základna je v Mongolsku. Na jiné hostí základnu USA neutrální Rakousko, na jiné zase Zimbabwe a Eritrea.
A pak jsem konečně našel seznam. Je přehledný, v excelu, a podle něj je těch základen přesně 800. A je to úplná zoufalost. Co na tom, že v naprosté většině se jedná o posádky, dislokované v souladu s mezinárodními smlouvami na ambasádách či konzulátech. Co na tom, že takovou přítomnost svých vojáků v zahraničí si může započítat ledaskterý stát. Co na tom, že i mapy konspiračních mašíblů zejí v podstatě prázdnotou a vyvracejí tvrzení autorů článků?
Trapné je, když s tak očividnou a lehce prokazatelnou dezinformací pracuje jak s faktem zřejmě ostřílený žurnalista. Jehož články na iDnes často nesou punc podivnosti, ba bizáru. A jindy zase ne a vypadají solidně. Další důkaz o zoufalé profesionální úrovni v řadě našich médií. A nakonec i úlevné oddychnutí při uvědomění si, že ještě existují ostrůvky kvalitní žurnalistiky, které pracují profesionálně a eticky. Je jich málo, ale buďme za ně vděčni.