Babišova Jourová kritizuje Orbána. O šéfovi stále nic

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová | FOTO: ČTK

Eurokomisařka Věra Jourová, kterou v Česku někteří stále naivně mají za ochránkyni spravedlnosti, se dostala do sporu s maďarskou ministryní spravedlnosti Judit Vargovou. Jourová dostala dokonce výzvu k rezignaci přímo od Viktora Orbána. S výzvou nelze než souhlasit, avšak ne proto, že by Orbánova vláda byla v pořádku, ale protože Jourová pokrytecky mluví jen o někom a nedělá důsledně svou práci.

Jourová je totiž ve střetu zájmů, a tak neřeší střet zájmů u Andreje Babiše, díky němuž tohle místo získala. U eurokomisařky, v jejíž gesci je dodržování právního státu, je to vážně absurdní situace.

Jourová dlouhodobě ostře vystupuje proti politické situaci v Polsku a v Maďarsku. Káže o boji proti dezinformacím. A zároveň jí nevadí Babišův střet zájmů, fakt, že vlastní a ovlivňuje média, ani to, že během nouzového stavu na jaře tohoto roku byla porušována ústavní práva českých občanů.

Věra Jourová by měla rezignovat, v tom má maďarská ministryně jednoznačně pravdu. Měla by rezignovat proto, že neplní své povinnosti, ignoruje problémy, které se jí nehodí, a zametá je pod koberec.

Je to ovšem také vina Evropské komise, že toleruje, aby jedna její členka takto porušovala své povinnosti. Střet zájmů je totiž zásadní problém, který by se měl řešit od nejvyšších pater politiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]