Babišova koalice okrádá i židovské obce a poškozuje vztahy s Izraelem

Premiér Babiš obklopený poslanci ANO a KSČM (Poslanecká sněmovna, 2019)
 (ČTK)

Premiér Babiš obklopený poslanci ANO a KSČM (Poslanecká sněmovna, 2019) | FOTO: ČTK

Prokomunistická koalice, která prosadila zdanění církevních restitucí, okrade i židovské obce. Přestože se premiér Babiš a prezident Zeman navenek hlásí k tradičně dobrým vztahům České republiky k Izraeli, tento krok nejvíce poškozuje vzájemné vztahy od pádu komunismu.

Patroni ministryně spravedlnosti Marie Benešové prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš na Čapím hnízdě  (ČTK)

Sněmovní většina 114 poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD přehlasovala senátní veto a prosadila zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích. Představitelé šestnácti církví a Federace židovských obcí, které v roce 2012 podepsaly smlouvy o vypořádání vztahů se státem, tento krok považují za protiústavní. Církvím může způsobit vážné finanční obtíže, a pro některé menší může být dokonce likvidační.

Prokomunistická koalice

Projevila se tak závislost Babišovy vlády na hlasech komunistů, kteří si za tuto podporu vybírají daň. Pokud tento zákon neshodí Ústavní soud, což dnes vůbec není jisté, budou dodatečným zdaněním církve a náboženské společnosti okradeny podruhé. Celkově půjde o více než 11 miliard korun (380 milionů ročně za období 30 let splácení), které budou chybět po jejich budoucí odluce od státu.

Co je rovněž velmi závažné, tato bezprecedentní zvůle prolamující retroaktivitu citlivě zasahuje vztahy s naším nejbližším spojencem na Blízkém východě. Obavy, že tento krok poškodí i židovské obce, vyslovil už počátkem roku krátce před závěrečným hlasováním ve sněmovně izraelský ministr vnitra a rozvoje Aryeh Machluf Deri.

Schůzka Deriho s Hamáčkem

Deri se 11. ledna sešel s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, aby mu tlumočil znepokojení kvůli zdanění finančních náhrad. Jednalo se sice o neoficiální návštěvu s navenek avizovaným tématem migrace, která však signalizuje, že Izrael této věci přisuzuje značnou váhu.

Hamáček debatu o restitucích při jednání se svým izraelským protějškem přiznal. „Upozornil mě na to, že mluvil s Federací židovských obcí, která vyjádřila obavy ze zdanění. Řekl jsem mu, že je to na případnou debatu na půdě sněmovny,“ prohlásil tehdy šéf koaliční ČSSD, která následně zdanění náhrad opakovaně podpořila.

„Izraelská strana má samozřejmě zájem, aby restituce církevního majetku, kam spadá i část majetku zabaveného židovským obcím, proběhly co možná nejhladčeji a bez zdanění, které nevnímá pozitivně,“ potvrdilo v lednu izraelské velvyslanectví v Praze. Spoléhalo na přístup českých zákonodárců, avšak marně.

Izraelci tehdy připomněli, že poskytli domov mnoha lidem, jichž se týkaly konfiskace majetku. „Proto má Izrael potřebu vyjádřit na tuto problematiku svůj názor a podpořit místní církevní organizace, včetně české Federace židovských obcí, kterých se vyjednávání o restitucích bezprostředně týká,“ doplnilo velvyslanectví.

Moskevský antisionismus

Tato slova nepadla na úrodnou půdu, jelikož komunisté se příliš nemění. Neslevili dosud nejen ze svého primitivního proticírkevního tažení, ale ani ze svého antisionismu hraničícího s antisemitismem.

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Do Izraele skutečně po komunistickém puči emigrovalo mnoho židovských obyvatel, kteří přežili válečné útrapy. Vztahy Československa s Izraelem se prudce zhoršily a v roce 1951 došlo k jejich úplnému zmrazení. V letech 1952 – 1953 dostoupila vrcholu likvidace židovských spolků, svazů a nadací.

Došlo k rozsáhlým konfiskacím židovského majetku a zatýkání, přičemž nadekretovaný „moskevský antisionismus“ vyvrcholil v padesátých letech velkými politickými procesy, účtujícími s „protistátními spikleneckými centry“ a „sionisty“ v bezpečnostních složkách.

Nejznámější je proces s Rudolfem Slánským v roce 1952, kdy bylo obviněno 14 vysoce postavených představitelů KSČ většinou židovského původu ze špionáže, velezrady a spiknutí. Nechvalně proslulý prokurátor Urválek poslal v tomto historicky největším vykonstruovaném procesu jedenáct „sionistických spiklenců“ a „zrádců československého lidu“ po mučením vynucených přiznáních na smrt.

Nepřátelské vztahy socialistického Československa s Izraelem pokračovaly až do pádu komunistického režimu, který poskytl prostor pro výcvik členů teroristické Organizace pro osvobození Palestiny.

Komunisté stále stejní

Komunisté i dnes zpochybňují církevní restituce jako celek a neberou na vědomí, že byly přijaty po dvaceti letech přešlapování, ačkoli k jejich přijetí vyzýval i Ústavní soud. Jelikož si opakovanou krádež části církevního majetku položili jako jednu z podmínek tolerance menšinové vlády, nic jejímu schválení nezabránilo.

Federace židovských obcí tak přijde o 53 milionů korun bez započtení úroků. Její specifické postavení spočívá v tom, že převážná část židovského majetku byla zcizena už za německého protektorátu, přičemž na toto období se restituce nevztahují. Zpět proto dostávají jeho pouhý zlomek zabavený po 25. únoru 1948.

Jako ukrást kabát zavražděnému

Velice ostře se proti zdanění náhrad vyslovil tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus v rozhovoru pro server Aktuálně (13. 12. 2018), který tento záměr označil za čirý populismus.

„Předně je potřeba říci, že pokus o nápravu křivd je záležitostí určité morálky. Samozřejmě není možné napravit křivdy úplně, ale důležitý je ten symbol. V případě nás Židů je to obzvlášť patrné. Devět desetin Židů v Čechách a na Moravě nepřežila holokaust. Židovský majetek byl konfiskován v podstatě dvakrát, po roce 1938 nacisty a po únoru 1948 komunisty. Kdybychom se bavili o nějakém osekávání restitucí, bylo by to něco podobného, jako kdyby někdo chtěl ukrást kabát zavražděnému. Byl by to vlastně hyenismus.“ Jeho slova se bohužel naplnila.

Pokrytectví „sympatizantů“ Izraele

Krause zklamalo, že na církevní restituce změnil názor prezident Miloš Zeman, který dnes jejich zdanění podporuje. Připomněl, že to byla Zemanova vláda, která v roce 2000 prosadila zákon, na jehož základě byla židovským obcím vydána převážná část majetku, většinou nemovitostí. Vyzdvihl podíl tehdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského, který připravil legislativu. Jak se zachová dnes jako předseda Ústavního soudu, až k němu doputuje ústavní stížnost proti zdanění náhrad?

Prezident Zeman přitom navenek deklaruje vynikající vztahy s Izraelem, stejně jako premiér Babiš, což zdůraznil i při únorovém jednání s premiérem Netanjahuem v Jeruzalémě.

Oba nejvyšší představitelé státu tak předvádějí vrcholné pokrytectví. Verbálně se sice projevují jako dobří přátelé a sympatizanti Izraele. Ostudné okradení židovských obcí však ukazuje, že jsou jim dnes bližší zájmy komunistů, kteří ze svého antisionismu nic nezapomněli. Bohužel ke škodě česko-izraelských vztahů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]