Zdanění náhrad církvím, téma, které dnes řešila poslanecká sněmovna. Zákon zamítl senát, avšak poslancům se jej podařilo přehlasovat. Komunistický návrh prošel a už zbývá jen podpis prezidenta Miloše Zemana. Pro hlasovalo 114 poslanců, proti 57.

„Když se diskuze přetáhla do roviny morálních apelů, musím reagovat,“ uvedl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Právě komunisté dali jasně najevo, že zvítězili, což bylo zjevné už z faktické poznámky dalšího komunisty Leo Luzara.

Proti zákonu vystupovali pravicoví poslanci, ostrý projev měl například Marek Benda z ODS nebo šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten po hlasování řekl: „Dovoluji si vyjádřit neochvějné přesvědčení, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A na seznamu lži a nenávisti budou i vaše jména.“

Ve svých projevech se o neústavnosti návrhu vyjádřili i zástupci lidovců či STAN. Jan Bartošek po odhlasování návrhu poděkoval za to, že existuje senát.

Pro zdanění zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazení Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Část senátorů i poslanců už avizovala, že pokud bude daňová novela platit, napadne ji u Ústavního soudu.