Babišova média podle Fialy ukradla a zmanipulovala průzkum, který si objednala ODS

Václav Klaus mladší . Podle Babišových novin je oblíbenější než Petr Fiala (ČTK)

Václav Klaus mladší . Podle Babišových novin je oblíbenější než Petr Fiala | FOTO: ČTK

Noviny a servery premiéra Andreje Babiše před sobotním jednáním nejvyšších orgánů ODS rozsáhle informovaly o průzkumu, podle něhož je Václav Klaus junior známější a oblíbenější politik než předseda strany Petr Fiala. Média, která nepokrytě slouží Babišovým zájmům, to udělala se zjevným záměrem ovlivnit jednání a podpořit syna bývalého prezidenta. Jednalo se přitom o interní průzkum hlavní kanceláře ODS, který byl podle veřejného sdělení předsedy strany na jeho facebookovém účtu vynesen a ve zmanipulované verzi zneužit proti vedení strany.

Eric Drooker

Průzkum přinesl v Mf DNES redaktor Petr Kolář, který se rád fotografuje s Václavem Klausem mladším během soukromých akcí jako jeho blízký přítel a dává si tyto společné fotografie na svůj Facebook. Je také známý tím, že mezi novináři mluví vulgárně o předsedovi ODS.

Deník FORUM 24 zjišťoval, jakým způsobem MF DNES průzkum zneužila proti Fialovi a jeho vedení strany. Podstatou manipulace při interpretaci průzkumu je vytvoření dojmu, že údajná větší známost a oblíbenost Václava Klause ml. je relevantním kritériem uvnitř strany. Jeho podpora a oblíbenost v ODS je totiž naopak výrazně menšinová. Klaus je oblíbený více u odpůrců ODS než u jejích voličů. Je relativně dobře přijímán u voličů antievropských, prozemanovských, a nepochybně i komunistických a u voličů SPD a ANO. Tam všude je jistě značně oblíbený. U členů ODS ale nezískal skutečně silnou podporu.

Průzkum od Babišových novin v rozsáhlé podobě také převzalo Echo 24, nad čímž Petr Fiala vyjádřil údiv.

Zřetelný záměr stranických médií hnutí ANO ovlivnit jednání Občanské demokratické strany zapadá do dlouhodobé strategie hegemona politické moci rozkládat pomocí difamací a manipulací každého konkurenta, který se nechová vůči hnutí ANO jako juniorní strana. Sympatie serveru Echo vůči postojům Václava Klause seniora i juniora jsou již známou skutečností.

Petr Kolář je dlouholetým spolupracovníkem šéfredaktora Mf DNES Jaroslava Plesla a připravuje v tomto listu devótní rozhovory s majitelem novin a premiérem Andrejem Babišem. Přinášíme doklad jeho neskrývaného přátelství s Václavem Klausem ml. a jejich společné a velmi neotřelé kultury sebeprezentace.

Pohled do mediální kuchyně předsedy vlády. Babišův dvorní novinář Petr Kolář (na první fotografii druhý zleva a na druhé fotografii uprostřed) a Václav Klaus junior vyrazili společně na výlet. Petr Kolář získal interní průzkum ODS, který ve zmanipulované verzi zveřejnil v Babišově Mf DNES, aby poškodil předsedu Petra Fialu před sobotním jednáním vedení strany, kde se jednalo o členství Václava Klause ml. v ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]