Ministr vyhrál státní tendr na miliardu, jeho média mlčí

Ateo.cz

Andrej Babiš | FOTO: Ateo.cz

Mladá fronta DNES a Lidové noviny neinformovaly své čtenáře o skutečnosti, že firma Uniles, která patří do skupiny společností Agrofert ministra financí Andreje Babiše, vyhrála státní zakázku na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2015 v celkovém objemu jedné miliardy korun ze státního rozpočtu.

Uniles zvítězil konkrétně v osmi ze třiceti pobídek, které vypsal státní podnik Lesy ČR. Dalším výběrovým řízením, kterého se zúčastní jiná Babišova firma Wotan Forest, bude tendr na prodej sazenic. Pokud ho firma ministra financí vyhraje, přijde si na 25 milionů.

O tom však Mladá fronta DNES ani Lidové noviny neinformují, stejně jako ignorují fakt, že ministr financí má zájem na státních tendrech. Na možný střet zájmů upozornila jen veřejnoprávní Česká televize. V pořadu Události, komentáře ekonom Miroslav Zámečník zmínil, že podobná situace, aby ministr financí měl svou firmu přihlášenou do výběrového řízení na státní zakázku, by například ve Velké Británii nebo USA byla nemyslitelná. Na otázku moderátora, co s takovou situací dál dělat a jak by se ministr měl zachovat, odpověděl jasně: „Já myslím, ač to zákon nevyžaduje, tak já bych dělal to, co se prostě dělá v jiných zemích. Řekl bych: Podívejte se, já o těchto věcech nemůžu hlasovat. A dával bych na zvážení, zda v dozorčí radě státního podniku, který obchoduje s firmami z impéria, které je ve vlastnictví pana Babiše, by měl být zástupce hnutí ANO.“

Zákon, který by ministru financí zakazoval se účastnit tendrů státních firem, neexistuje, takže se Agrofert ani jeho šéf oficiálně do střetu zájmů nedostávají. Opozice ale ostře protestuje a odkazuje na morálku. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by taková situace v normálně fungující demokratické republice nenastala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner