Babišova „mehla“: Premiérovi docházejí lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK

Kdyby se slabomyslné projevy posledních křečí vládnutí Andreje Babiše a jeho vlády mehel (mehlo je opakem nemehel, která nám vládla před Babišem) odehrávala v jiné zemi, či ještě lépe v rámci televizní komedie z politického prostředí, byly by věci na svých místech. Bohužel, exhibice trapnosti a eskapády nekompetentnosti jsou tím jediným, co Andreji Babišovi nemůžeme upřít. Se svým stylem vládnutí se nyní však dostal do situace, že prostě nejsou lidi.

Být v současné české vládě ministrem zdravotnictví je asi stejně dlouhodobý projekt jako život jepice. Opakovaně jsem v posledním roce myslel na administrátory obsahu webu ministerstva, protože s každým novým ministrem je třeba dojednat, doladit a k naprosté spokojenosti vypilovat jeho profesní životopis na ministerském serveru. No a sotva je životopis vypilovaný, ministra odvolají, a administrátoři musejí začít od nuly znova. Poslední odvážlivec, který se tohoto v naší vládě dnes asi nejvratšího postu ujal, ale ukazuje zásadní jev: Dokonce i premiérovi s tak obrovským sociálním kapitálem, jako je pan premiér Babiš, už docházejí lidi.

Klinické studie

Když Andrej Babiš vystupuje před kamerou a padne slovo Seznam, či dokonce Seznam Zprávy, vzpomene pan premiér svých tatranských kořenů a začne hulákat jak bača, co se chce dohulákat bačovi na protější straně údolí. Naposledy u slavného a úspěšného Xavera Veselého, který jako moderátor má v ČR vůbec největší váhu mezi všemi svými konkurenty. Seznam jsou dle Babiše nejantibabišovatější noviny u nás, a on to přece musí vědět! Když se podíváme na některá zjištění, která Seznam Zprávy nejen o samotném premiérovi, ale i o členech jeho vlády zveřejnil, nelze se Andreji Babišovi divit. Kdo by v takové situaci nehulákal?

Eric Drooker

Co mu Kroupa udělal s jeho oblíbeným Faltýnkem, to se nedá hodnotit jinak než slovem FUJ! Takhle psát pravdu o druhém muži ANO? Hnus! A i v případě nového ministra zdravotnictví se Seznam chová, jako by jej proti Babišovi poslal osobně Gatesoros. TV Seznam po nástupu nového pana ministra zdravotnictví bezohledně, hrubě a v rozporu se zájmy Agrofertu zveřejnila, že pan ministr inkasuje miliony korun za klinické studie nových léků. Tyto příjmy dle Seznamu nevykázal ve svých majetkových přiznáních. Ony klinické studie, věc v průběhu pandemie tak diskutovaná, pan ministr zdravotnictví prováděl na živnostenský list jako kosmetické služby. Sice to podle zákona nemůže, ale jako vtip je to fakt dobrý. Podle TV Seznam se totiž za jednoho pacienta v klinické studii platí mezi 150 a 200 tisíci korunami. A Arenbergerovo sanatorium se v posledních třech letech zapojilo do 38 studií. Prostě drobný.

Ministr dobrodincem

Aktuálně instalovaný ministr zdravotnictví Petr Arenberger rovněž vlastní vlastní více než deset budov a množství polností. Za první republiky by se řeklo „jak Švehlovy pozemky, ale kdo dnes ví, kolik vlastně měl hektarů velkostatkář Švehla? Ministr Arenberger má těch hektarů polí desítky. Prostě – hodně velký pozemky. V majetkovém přiznání však většinu z nich neuvedl. Zisky z nájmu těch deseti budov prý nepřesáhly 100 tisíc korun ročně. Asi tam pan ministr provozuje squat.

V  budovách bývalého statku v obci Korycany, které také patří novopečenému ministru zdravotnictví Arenbergerovi, sídlí firma na výrobu a pronájem velkých stanů. No a kdo by mohl chtít nájem po výrobci stanů, neasi? Leda nějaký islamofob, protože stany jsou na Sahaře tak důležité, že za pronájem budov k jejich výrobě se prostě neplatí. A basta. Podle Seznam Zprávy i v nedaleké obci Netřeba nalezneme Arenbergerovy nemovitosti. A opravené! Je vidět, že budovy prošly rekonstrukcí. V opravených budovách je několik bytů, sklad e-shopu (prodávají součástky do elektroniky) a dle obyvatel tam byl i penzion. Dále je v obci ministrův bytový dům se čtyřmi nájemními byty.

Pan ministr bydlí ve vlastním nedaleko pražského Hlavního nádraží, a má tam i ordinaci. Jeho jsou také vila a bytový dům v Kobylisích, další byt na Žižkově. Vlastní jej s manželkou, se kterou má také chalupu v Roudné u Tábora a další nemovitosti. U Mělníka vlastní kus lesa, a další část lesa má na Domažlicku. Což samozřejmě celé dohromady víc jak sto tisíc za rok prostě vydělat NEMŮŽE (poznámka není myšlena vážně, pozn. aut.) Majetkové přiznání musel současný nový ministr nahlásit, když nastupoval jako nový ředitel vinohradské nemocnice v říjnu 2019. Dle Seznam Zpráv však tehdy uvedl jen pět nemovitostí.

Vy byste do toho šli?

Tyto s každou novou personou v Babišově vládě přicházející pochybnosti o plné důvěryhodnosti nového Babišova ministra či klíčového úředníka sílí. A jsou pro nás ostatní – pro nás, kteří chápou éru babišismu jako malou dobu ledovou, časově omezenou lokální změnu klimatu, po které se vyčasí a Česká republika se vrátí k demokracii – dobrou zprávou. Ukazuje se totiž, že Babišovi docházejí lidi. Že s ním do jeho, od samého počátku pochybeného, projektu už dnes nejdou jiní lidé než takoví, kteří by s tou vrstvou másla na vlastní hlavě vůbec neměli chodit na sluníčko. Nikdo rozumný – i kdyby to byl kariérista, i kdyby chtěl do politiky – se už s Babišem spojit nechce.

Což dává zbytku společnosti jistou naději.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]