Babišova MF DNES ve službách premiérovy i ruské propagandy útočí na Západ a chválí Čínu

Eric Drooker

Všichni kopírují naše opatření, nikdo na světě nemá roušky, za nic nemůžeme. To nám opakuje premiér Andrej Babiš, zatímco sledujeme katastrofální selhání jeho vlády během krize s novým koronavirem. Jenže náš předseda vlády má noviny, které mu tuto myšlenku pomáhají šířit – zejména Mladou frontu DNES, kterou si koupil, aby psala pravdu. Tento deník dlouhodobě útočí na Evropskou unii a nyní se politické preference šéfredaktora Jaroslava Plesla perfektně kryjí s tím, co potřebuje Babiš, Pražský hrad a nakonec i Agrofert.

Redaktor Milan Vodička, mimochodem někdejší agent 1. správy StB, napsal pro čtvrteční MF DNES text, který je jako vystřižený z Čau lidi Marka Prchala a zároveň z Parlamentních listů, což je ostatně v dnešní době velmi podobné. Titulek této tendenční “analýzy” zní: “Západ prohrává s koronavirem i s Čínou”.

“Za situace, kdy Čína už má doma uhašeno a koronavirus tam přivážejí jen cizinci, Evropa a Amerika čelí nekontrolovatelnému šíření nemoci, při mnohem menším počtu obyvatel má už zhruba stejně případů, víc úmrtí, podniká chaotické kroky, některé z nich velmi školácké, a hádá se mezi sebou,” píše se hned na začátku textu, který až do konce Čínu vychvaluje.

Eric Drooker

Pan Vodička naprosto ignoruje elementární fakta – například to, že právě vinou Číny se virus rozšířil. Tento fakt naopak bagatelizuje následovně: “Kdyby se z článků v západních médiích udělal výtah pro historii, zněl by asi takto: nejdříve Čína z politických důvodů umlčela lékaře, kteří virus objevili, a tím umožnila jeho rozšíření, potom zaváděla drakonická a často barbarská opatření včetně odřezávání obrovských oblastí a nemilosrdného odesílání nakažených do karanténních budov. Podtext: takhle se chová autokracie, proto vidíte, že Čína nemůže být jednou ze supervelmocí.”

Babišův zaměstnanec nezapomněl na informace od proruských  dezinformátorů včetně SPD a napsal, že “Němci rekvírovali přístroje vyrobené pro Itálii a materiál pro Belgii i Česko” (čímž chtěl Německo, které může za všechno, postavit do kontrastu s totalitní Čínou). Neexistuje ovšem žádný důkaz, že se tak dělo, vysvětluje například server Manipulátoři.cz. To by se ale do Vodičkova textu nehodilo.

Vodička chválí drakonická opatření v Asii a vysmívá se evropským vládám. Samozřejmě vynechal, že v západních zemích existuje cosi jako demokracie a úcta ke svobodě, což je věc, která je takovou menší překážkou k zavírání hranic a omezování občanských svobod bez zaváhání. Což je ale pochopitelné ve chvíli, kdy někdo předstírá novinářskou práci v propagandistickém plátku premiéra země, který nemá o základních demokratických pravidlech ani mlhavou představu.

Svatá Čína, kterou jistě neopomene chválit pan prezident (a pan premiér, ten to dělá, kdykoli může), nyní podle Vodičky zachraňuje celý svět. Že země vydělává na problémech z něčeho, co sama způsobila, toho si pan redaktor asi nevšiml.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Za zaznamenání stojí zejména závěr článku: “Může to připomínat rok 1942, kdy se Amerika změnila na ,arzenál demokracie‘ a vyráběla pro sebe i Spojence lodě, letadla a auta či potraviny, jež pomohly vyhrát válku. Není to tak dlouho, co Madeleine Albrightová prohlásila, že Amerika je nenahraditelným národem. V časech koronaviru se ale Amerikou světa stala Čína.” A takhle to vypadá, když agenti StB vlastní noviny, do kterých píší jiní agenti StB. Chválí se tu země, které mají na svědomí miliony životů, v kontrastu s demokracií. A úplně beze studu.

S Babišem a se Zemanem se na výsluní mnoha médií vrátila estébácká strašidla z éry komunismu, horují pro život v totalitním systému a plivou na demokracii. Pan Vodička je toho příkladem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články