Babišova Mf DNES zveřejnila majetkové poměry ředitele České televize. S cílem vyvolat závist

ČTK

Ředitel ČT Petr Dvořák | FOTO: ČTK

„Šéf ČT má v Praze byty a domy za 100 milionů“, hlásá titulek hlavního článku Mladé fronty DNES, která patří do holdingu Agrofert. Redaktorka Eva Pospíšilová se zajímala o to, jaký majetek má generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák, a udělala z toho kauzu, z níž je na první pohled patrný jediný cíl: Vyvolat v lidech závist a podpořit nenávist k médiu, které je nepohodlné Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi a které dlouhodobě leží v žaludku šéfredaktorovi Mf DNES Jaroslavu Pleslovi.

archiv

Kdysi seriózní deník zmapoval, jaké majetky Dvořák má. Všechno je přitom vedeno v katastru, existují smlouvy, generální ředitel zaplatil daně a jak se v textu ukazuje, vůbec nic neskrývá. Před vedením ČT byl navíc Dvořák dlouhá léta vysoce postavený manažer, sedm let například řídil TV NOVA. Nikoho by proto nemělo překvapovat, že pro něj bylo dostupné nashromáždit majetek.

Po přečtení článku je jeho účel naprosto evidentní – zejména ti, kdo si přečtou pouze titulek, získají dojem, že „tohle si ředitel ČT kupuje za naše peníze“. O nic jiného zjevně Evě Pospíšilové nejde.

V perexu článku Pospíšilová zmiňuje, že si Dvořák s partnerkou pořídil byt v centru Prahy za 14 milionů korun. Vzhledem k ceně nemovitostí ale ani toto není nijak překvapivě vysoké číslo.

Mf DNES ale „shodou okolností“ v tomtéž čísle otevřela téma o podvodnících s nájmy. Jak to tematicky působí vedle sebe, to asi není příliš těžké posoudit.

Majitel (obmyšlený, pozn. red.) novin Andrej Babiš má s Českou televizí dlouhodobě problém. Vadí mu hlavně pořady 168 hodin a Reportéři ČT, které se často věnují jeho kauzám. Nazval je dokonce „zkorumpovanou pakáží“. Není proto překvapivé, že by se mu velice hodilo zbavit se generálního ředitele, který mu zjevně ještě nepodlehl, a dosadit na jeho místo svého člověka.

V jednání je navíc stále schvalování výročních zpráv ČT. To přísluší poslanecké sněmovně a v případě neschválení je možné generálního ředitele jednoduše vyměnit.

Mf DNES nezjistila vůbec nic. V textu nenajdeme žádné podezření, žádný problém. Text byl napsán jen proto, aby se čtenářům sdělilo, že Dvořák je asi nějak příliš bohatý. A tím podpořit lidový hněv namířený na veřejnoprávní médium.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner