Babišova noční můra naplněna. Skutečným vítězem krajských voleb je ODS

ČT

Andrej Babiš | FOTO: ČT

Stalo se přesně to, čeho se Andrej Babiš obával. I když získal nejvíce hlasů v krajských volbách, reálně ho výrazně pokořila ODS. Dosud není definitivně jasno v Karlovarském kraji, ale i tady se nyní rodí koalice bez ANO. Jak to tedy vypadá v krajích?

Hnutí ANO zřejmě dopadne ještě hůře, než si jeho majitel dovedl po vyhraných volbách představit. Zdá se, že ze 13 hejtmanů v České republice bude mít jen tři. A to je jedním z nich „odbojný“ Ivo Vondrák v Moravskoslezském kraji, který se Babiše nebojí kritizovat. Naposledy například za odsouhlasený Zemanův kanál Dunaj-Odra-Labe, se kterým Vondrák nesouhlasí.

Hnutí ANO také není zdaleka ve všech krajských vládách. Naproti tomu ODS má účast ve vedení 12 ze 13 krajů a zdá se, že bude mít i v tom 13., Karlovarském, kde se koalice teprve finalizuje. A i tam bude pravděpodobně bez účasti ANO. Koalice bez ANO čerstvě vznikla také v Plzeňském kraji, kde bude mít hejtmanku ODS.

Kromě Moravskoslezského kraje má ANO hejtmana ještě v Ústeckém kraji a dnes zastupitelé volí nové vedení ve Zlínském kraji. Hejtmanem se má stát lídr ANO Radim Holiš. A to je pro ANO zřejmě vše.

Ve zbývajících deseti krají jsou hejtmani z ostatních stran. Nejvíce jich má zmíněná ODS, čtyři. Ve vedení krajů se udrželi také dlouholetí úspěšní krajští politici Martin Půta (SLK) v Libereckém kraji a Martin Netolický (ex ČSSD)v Pardubickém kraji.

Ve zbývajících krajích je to takto: Jihočeský kraj vede koalice s hejtmanem Martinem Kubou z ODS, Jihomoravský kraj vede lidovec Jan Grolich, Olomoucký kraj vede lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, Královéhradecký kraj úspěšný občanský demokrat Martin Červíček, Vysočinu povede čtyři roky Vítězslav Schrek z ODS a sledovaný Středočeský kraj Petra Pecková za STAN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner