Babišova obrana je absurdní. Mezinárodní spiknutí může i za propad rozpočtu

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Babiš prožívá kritické dny. O tom svědčí jeho nervózní reakce na audit Evropské komise, který považuje za útok na Českou republiku. Arogantně se vysmívá demonstrantům. Ministři ANO premiéra kryjí a jenom prokazují, že v této věci nemohou být objektivními arbitry.

ČTK

Andrej Babiš se při projednávání auditu Evropské komise, který přinesl závažná zjištění o jeho pokračujícím střetu zájmů a možná nezákonných manipulacích s dotacemi ve prospěch Agrofertu, pořádně rozohnil. Použil osvědčenou šablonu nejlepší obrana je útok. Já nic, za všechno může někdo jiný, jsou to jen podlé útoky a lži a ti přede mnou se chovali ještě hůř. Nic nového.

Útok na Českou republiku

„Ten audit je velice pochybný. A já považuji ten audit za útok na Českou republiku. Za útok na zájmy České republiky. Za destabilizaci České republiky!“ zvyšoval hlas premiér v Poslanecké sněmovně. „Kvůli Agrofertu a kvůli mně se nebudou vracet žádné peníze! Musíme ten nesmysl tvrdě odmítnout na základě tvrdých faktů a dat, protože ohrožuje české firmy,“ zdůraznil. Především ty jeho.

Postavil se do role nespravedlivě trestaného mučedníka postiženého mezinárodním spiknutím, který údajně trpí za svoje postoje k migraci a unijnímu rozpočtu. Měl snad na mysli jeho odmítání zastropovat nesmyslné dotace pro velké zemědělské koncerny, což by citelně postihlo Agrofert? Ale o tom to celé je.

Zadržují nám peníze

Babiš byl v takové ráži, že Evropskou unii obvinil i z dramatického propadu státního rozpočtu za měsíc květen, což dával do souvislostí s auditem. „Proč má paní Schillerová deficit 50 miliard? Proto, že Evropská komise nám od dubna zadržela 17,6 miliardy korun. Je otázka, jestli to nedělají naschvál,“ spekuloval paranoidně, aniž sdělil, co je údajně zadržováno.

Skutečnost je taková, že nejvyšší schodek rozpočtu od ekonomické krize v roce 2012 byl především způsoben prudce rostoucími provozními a mandatorními výdaji státu, hlavně na důchody a mzdy státních zaměstnanců. Meziročně vzrostly o 66 miliard korun, zatímco příjmy stoupají o poznání méně.

Vláda se stále tváří, že se nic neděje. Babiš před evropskými volbami „zázračně“ našel 8,6 miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku, aniž by viditelně šetřil na provozu státu. Vývoj rozpočtu se stále zhoršuje, ale premiér už našel viníka. Zlovolnou Evropskou komisi, která se mu nejspíš mstí.

Jasné zadání pro úředníky

V podobně absurdním až tragikomickém duchu probíhala i obrana jeho ministrů. V plné míře se prokázala oprávněnost výhrad vůči tomu, aby garanty odpovědi pro Evropskou komisi k auditu byli členové vlády za hnutí ANO.

Opravdu zvláštně působila obhajoba ministra životního prostředí Richarda Brabce, který odmítal, že je ve střetu zájmů. V jeho rezortu byla podle auditorů neoprávněně udělena padesátimilionová dotace z programu pro inovace velké chemické společnosti Lovochemie, kterou navíc do roku 2011 vedl jako generální ředitel.

Velmi chabá je konstrukce „nestranných“ úředníků z dotčených rezortů ANO, kteří prý určitě připraví objektivní stanoviska k auditu, jelikož jsou pod služebním zákonem.

Výstup je jasný předem. Premiér už ostře všechna pochybení za Českou republiku odmítl a slibuje, že se nic platit za Agrofert nebude. Totéž opakují jeho loajální ministři Brabec, Havlíček, Schillerová a Dostálová, rovněž zpochybňující důvěryhodnost auditorské zprávy. Umí si někdo představit, že úředníci, existenčně přímo závislí na svých nadřízených, přičemž některým jde možná o trestní stíhání, budou v takové situaci zcela objektivní?

Poté, co zbaběle vycouvala ČSSD, která původně podpořila stanovisko demokratické opozice, aby tuto reakci zaštítili sociálnědemokratičtí ministři, přehozením odpovědnosti na „bezejmenné“ úředníky, tento problém nezmizel.

Rozprava ve sněmovně naopak prokázala, že je nezbytně nutné hledat cestu, jak alespoň před světem nevypadat jako úplní kašpaři, pokud by stanovisko zaslali ministři hájící zájmy nejen svého šéfa hnutí ANO, ale i jeho předluženého Agrofertu.

Pravděpodobně zcela plané jsou naděje vytvářené Babišovým aparátem, že jde o jakýsi „předběžný“ materiál, který se ještě může po oponentuře ve finální podobě zásadně změnit. Zkušenosti s podobnými zprávami, zvláště když požadují stoprocentní vrácení dotací, jsou opačné.

I šéf KSČM Vojtěch Filip připouští, že Evropská komise může změnit některé konkrétní formulace, ale jen kosmeticky. „Neumím si představit argument, který by dokázal názor komise změnit o 180 stupňů,“ říká.

Konec proplácení dotací

Nedůstojné divadlo předvedla i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která je spolu se svojí kolegyní z ANO, ministryní financí Alenou Schillerovou, nejvíce odpovědná za kontrolu správnosti čerpání evropských dotací.

Nehlasování klubu ANO pro zastavení poskytování dotací Agrofertu na návrh opozice, u kterých hrozí riziko neproplacení z evropských fondů, zdůvodňovala tím, že veškeré platby jsou údajně už od loňska zastaveny, a je to tedy zbytečné.

Neměla ovšem na mysli Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který nespadá do její kompetence a který dál proplácí Agrofertu zemědělské dotace, přestože je Evropská komise pozastavila. Z tohoto fondu bylo od letošního ledna do dubna vyplaceno Agrofertu úctyhodných 505 milionů korun.

Proto chce pravicová opozice v Senátu prosadit komisi, která platby ze SZIF pro Agrofert prošetří. Není bez zajímavosti, že v čele dozorčí rady fondu sedí předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, a jejími dalšími členy jsou poslanci ANO, ČSSD a SPD. Neformální parlamentní koalice zkrátka funguje.

Demonstranti na koncertech

Problémů má tedy vláda a její podporovatelé nad hlavu. I kvůli aktuální blamáži s auditem Evropské komise, který může mít po prázdninách dalekosáhlé důsledky, demonstrovalo 120 tisíc lidí na Václavském náměstí. Lidem dochází s chováním trestně stíhaného nenasytného otesánka trpělivost, a žádají jeho demisi.

ČTK

Jaké jsou reakce premiéra Babiše a jeho týmu? Klára Dostálová v České televizi uvedla, že není přesvědčená, že lidé na náměstích „znají podstatu věci, seznámili se s problémem do hloubky a vědí, o čem demonstrují“. Dělá z lidí hlupáky?

Bohorovný premiér šel ještě dál. Na dotaz portálu Novinky, zda sleduje největší polistopadovou demonstraci, odpověděl: „Nesleduju, proč bych to sledoval. Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty.“

Těžko si lze představit větší výsměch a papalášskou aroganci. Aby se šéf ANO nedivil. Kvůli tomu, co teď on sám a jeho tým předvádějí, může příště přijít na Letnou lidí ještě mnohem víc. A nikoli na koncert. Kalich trpělivosti přetéká a Andrej Babiš neumí v kritické situaci reagovat jinak, než dalším vyhrocováním atmosféry. Tím ale situaci neuklidní, právě naopak.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner