Babišova ochranka zřejmě na odiv nevystavuje pouze pokérované bicepsy

Andrej Babiš (ANO) na mítinku se svou ochrankou (Pavel Hofman / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) na mítinku se svou ochrankou | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner řekl, že policie prověřuje jednoho člověka kvůli viditelnému nošení zbraně na mítincích Andreje Babiše v minulém týdnu. Kvalifikace činu zatím nebyla přesně stanovena, ovšem policejní prezident Martin Vondrášek v pátek uvedl, že viditelné nošení zbraně je přestupkem.

„Prověřujeme z možného přestupkového jednání jednu konkrétní osobu. Dokud nebude vyslechnuta, nelze být přesnější,“ řekl mluvčí policie Jiří Matzner bez dalších podrobností. Policejní prezident Martin Vondrášek poté doplnil, že „v zákoně je uvedeno, že zbraň se má nosit skrytě. Je to minimálně na oznámení o přestupku, ale předmětnou fotografii jsem neviděl“. Policisté na zmiňovaných mítincích nezaznamenali přítomnost osob, které by měly u sebe zbraň, ani podle mluvčí jihočeské policie Štěpánky Schwarzové. Skryté nošení sice není přesně definováno, ale pojem je vykládán jako „zákaz viditelného nošení“, takže zbraň nesmí být viditelná, neboť by mohla ve veřejnosti nastat panika kvůli obavám o bezpečnost.

(Týdeník FORUM)

Česká legislativa je ve věci nošení zbraní civilisty naprosto jasná. Zákon č. 119/2022 Sb., tedy zákon o střelných zbraních a střelivu, říká, že „držitel zbraně nesmí zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném, pokud se nepodílí na akci, jejíž součástí je střelba nebo obdobné nakládání se zbraní a při které lze takový způsob nošení zbraně považovat s ohledem na místní podmínky za obvyklý a přiměřený povaze dané akce“.

Jenže na oné akci, tedy alespoň na zmiňované fotografii, nebyla zbraň viditelná, nicméně došlo k tomu, čemu lidé z „branže“ říkají priniting, tedy zbraň byla skryta, ale díky typickým tvarům bylo jasné, co se pod oblečením skrývá. Tento pojem naše legislativa však nezná, takže dle zákona se ochranka ničeho nedopustila.

Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že nikdo, kdo se zbraní umí zacházet a zná daná pravidla, ji nebude takto jasně vystavovat jako svoje pokérované bicepsy. A právě s ohledem na ony zdůrazňované svaly, které mají odrazovat, se domnívám, že i zbraň byla skrytá-neskrytá, jako byla princezna Koloběžka oblečená-neoblečená. Osvalenému členu ochranky šlo o to, aby si okolí dobře všimlo, že mu u pasu visí střelná zbraň.

Ovšem i tak se můžeme ptát, zda nedošlo k porušení zákona. Na shromáždění, jakým bezesporu Babišův mítink byl, nesmí totiž držitel zbrojního průkazu bez speciálního povolení chodit ozbrojen ani skrytě. Je však nutné prokázat, že se shromáždění cíleně účastnil a nebyl jen náhodným kolemjdoucím. Babišova gorila ale asi jen tak okolo nešla, takže musel onen člověk mít na nošení zbraně na akci povolení. To ale zřejmě měl.

Všechno tak tedy svědčí o tom, že ten, kdo domlouvá a řídí Babišovu ochranku, chce odpůrce svého šéfa zatím jen „jakýmisi jemnými“ náznaky evidentně zastrašovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články