Tříleté vyšetřování dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo je ukončeno. Kauza směřuje k rozuzlení, na jehož konci může být postavení obviněných před soud. Už nyní se však ukazuje, že hlavní vyšetřovatel Pavel Nevtípil projevil pevné nervy a nezalekl se sílícího nátlaku.
[ctete postid=“232125″ title=“Vývoj útoků na vyšetřovatele Čapího hnízda. Předchozí šéf ho bránil, nový udal“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Čapák-zimní-1-385×230.jpg“ excerpt=“Čistky v bezpečnostních složkách v režii premiéra Babiše se už projevují v jeho “ permalink=“https://forum24.cz/vyvoj-utoku-na-vysetrovatele-capiho-hnizda-predchozi-sef-ho-branil-novy-udal/“]232125[/ctete]
Situace kolem kauzy Čapí hnízdo se v posledních měsících nevyvíjela příznivým směrem a bylo zjevné, že se konglomerát předsedy vlády činí, aby ji zcela znevěrohodnil a pokud možno zametl pod koberec. Aparát Andreje Babiše čas od času hlásí do médií, že jeho vyšetřování bude zastaveno, a naopak dojde na Nevtípila.
Déle než rok probíhající čistky v bezpečnostních složkách mají jediný cíl – ochránit hlavu impéria před policejním vyšetřováním. Komisař Nevtípil po těchto změnách ztratil krytí svých nadřízených, a naopak se dostal do hledáčku Generální inspekce bezpečnostních sborů vedené ředitelem Radimem Dragounem, vybraným Babišovou komisí. Ta ho prověřuje kvůli údajným únikům ze spisu do médií a nestrannosti jeho jednání v jiné, několik let staré kauze Neograph, která se dnes vynořila jako na zavolanou.
Andrej Babiš a jeho formální či neformální spojenci typu bývalého detektiva ÚOOZ a blízkého spolupracovníka Roberta Šlachty Jiřího Komárka se ho úporně snaží propojit s mafií, což nejsou schopni doložit hodnověrnými důkazy.
Úspěchy holdingu
Leccos se už holdingu podařilo, personální změny přinášejí ovoce. Po nástupu nového ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka v srpnu loňského roku byly bezprostředně poté odloženy kauzy korunových dluhopisů Agrofertu a výhodného prodeje společnosti Profrost s podezřením na daňové úniky.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
Agrofertu se zatím daří i u soudu. V případu zmanipulovaných zakázek České pošty padly nepravomocné podmíněné tresty, avšak společnost Agrotec a její manažer Pavel Richter byli zproštěni obžaloby. Pražský městský soud podle vlastního vyjádření akceptoval právní rozbor situace, který přednesli jejich obhájci, bratři Bartončíkové. Ti samí, co zastupují Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.
Ještě není vyhráno
I když se „hoši hodně snaží“, jak by se dalo parafrázovat Babišovo volební heslo, ještě není úplně vyhráno. Ve hře zůstává šetření premiérova střetu zájmů na evropské úrovni a především kauza společnosti Farma Čapí hnízdo, která nyní po dvou odkladech směřuje do finále.
Navíc se u ní nedávno na základě sofistikovaného trestního oznámení otevřela druhá větev s podezřením na nezákonné odpočty DPH a další daňové delikty. Předmětem zájmu policie, zmíněným i v závěrečné zprávě OLAF, je nadstandardně vysoký objem reklamy ve výši 280 milionů korun, uplatňované u Farmy zhruba dvaceti společnostmi ze skupiny Afgrofert.
Existuje důvodné podezření, že tato reklama byla do značné míry „fiktivní“, dominantně vylepšovala bilanci extrémně zadlužené Farmy a zároveň umožnila uměle snižovat daňový základ zúčastněných firem.
Vadou na kráse je skutečnost, že tato větev nebyla přidělena důslednému týmu vyšetřovatele Nevtípila, který mezitím pokročil v původním těžišti případu. A to i přes zhoršující se prostředí, ve kterém se už delší dobu pohybuje po výměnách vedení pražské policie a dalších policejních sborů.
Z posledního vývoje je zřetelné, že pokud by nepadlo obvinění v této trestní věci několik měsíců před parlamentními volbami, čekal by ji vysoce pravděpodobně stejný osud, jako korunové dluhopisy a Profrost. „Chybička“ v systému se vloudila a dnes je úhelným kamenem počínání Andreje Babiše, který se jí potřebuje zbavit stůj co stůj. Podřídí tomu veškeré další působení v politice, dokud ji hypoteticky může z mocenských pozic ovlivnit.
Co se dnes v této kauze odehrává?
Obavy z juniorova výslechu
„Vyšetřování bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování,“ informovalo dozorové Městské státní zastupitelství v Praze.
„Až posléze by se rozhodovalo o tom, zda státní zástupce bude podávat obžalobu k soudu nebo rozhodne o věci jiným způsobem,“ zdůraznil jeho mluvčí Aleš Cimbala. Zároveň uvedl, že v této fázi byla z případu vyloučena část týkající se Andreje Babiše mladšího.
Tento vývoj se dal očekávat, protože premiér dělal všechno možné, aby dostal svého rovněž obviněného syna z dosahu českých vyšetřovacích orgánů. Ačkoli se tváří jako prozápadní politik, neváhal svého údajně těžce psychicky nemocného potomka poslat s podivným průvodcem ruského původu na okupovaný Krym, čímž minimálně porušil ukrajinské zákony.
Dnes se junior zdržuje ve Švýcarsku pod dohledem Babišových právníků a čeká na znalecký posudek svého zdravotního stavu. Vůbec není jisté, jak dlouho budou trvat obstrukce, než se ho podaří konečně vyslechnout. Možná právě proto, že sám projevil zájem vypovídat.
To sice částečně oslabuje objasnění celé kauzy, protože syn byl v inkriminované době žádosti o padesátimilionovou dotaci jedním ze skrytých vlastníků farmy, ale na druhou stranu vážné pochybnosti vzbuzuje už jen samotná enormní snaha udržet jej stranou zájmu policie. Proč, když o nic nejde a celá kauza je údajně vymyšlená?
Co bude dál?
Následující standardní postup je takový, že umožnění obviněným a jejich obhájcům, aby se mohli seznámit se spisem, trvá obvykle zhruba měsíc. Obvinění mají právo podávat návrhy na doplnění dokazování. Pokud policie návrhům vyhoví, řízení se protáhne. Pokud nevyhoví, přezkoumá jejich návrhy dozorový státní zástupce.
Na konci tohoto procesu vyšetřovatelé vypracují závěrečnou zprávu o výsledcích vyšetřování a učiní dozorovému státnímu zástupci návrh podat obžalobu, nebo trestní stíhání zastavit. Předají mu spis a ten se poté rozhodne, zda obžalobu podá, či nikoli.
Podle zjištění serveru Neovlivní je hlavní vyšetřovatel Pavel Nevtípil připravený navrhnout obžaloby, jelikož považuje důkazní situaci za velmi silnou. Následně bude na tahu státní zástupce Jaroslav Šaroch, který bude muset posoudit zavinění jednotlivých obviněných.
Šarochovo dilema
Šaroch je považován za pečlivého a uvážlivého žalobce a vyšetřovací verzi se sedmi obviněnými, včetně členů rodiny Andreje Babiše, do této doby podporoval. Předtím vyloučil obvinění čtyř osob, včetně problematického šíbra Jaroslava Faltýnka, který se mezitím dostal do epicentra dalších kauz.
[ctete postid=“238198″ title=“Otazníky kolem šetření daňových úniků farmy Čapí hnízdo. Proč případ nevede Nevtípil?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/01/Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Policie nedávno zahájila prověřování, zda se společnost Farma Čapí hnízdo nedopustila “ permalink=“https://forum24.cz/otazniky-kolem-setreni-danovych-uniku-farmy-capi-hnizdo-proc-pripad-nevede-nevtipil/“]238198[/ctete]
Kdyby dozorový státní zástupce podal žalobu, celá věc by směřovala k soudu. Ocitl by se ovšem v nelehké situaci stejně jako soudní senáty, které by o této výbušné kauze rozhodovaly. Daly by se očekávat průtahy a právnické triky, patrné mimo jiné v kauze Davida Ratha.
To vše by bylo pochopitelné, každý má právo na zákonnou obhajobu, jakou uzná za vhodné. Co by však v takovém případě vzhledem k dosavadním zvyklostem nebylo pochopitelné, kdyby obžalovaný předseda vlády s horní trestní sazbou deset let, chodící k soudům, zůstal ve funkci.
Hodně by záleželo na postoji koaličního partnera ČSSD, zda je pro něj i tento stav skousnutelný. Zatím není důvod loajálnímu předsedovi Janu Hamáčkovi nevěřit, že nikoli, ale nechme se překvapit.