Babišova perla Preol pravděpodobně přijde o státní zakázky

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Chemička Preol je ukázkový příklad toho, jak Andrej Babiš podniká. A brzy bude mít možná problém s odbytem. Pravděpodobně přijde o státní zakázky. Je totiž dominantním dodavatel společnosti Čepro spadající pod ministerstvo financí. Čepru dodává biosložku povinně přimíchávanou do pohonných hmot. Jak upozornil iRozhlas.cz, vedení Čepra zadalo analýzu, která má zjistit, jestli Babiš Preol skrze Agrofert stále ovládá. Pokud by to tak bylo, nesměl by státu nic dodávat.

A že Babiš je ve střetu zájmů a Agrofert ovládá, je jisté. Konstatovali to i evropští kontroloři. EU kvůli tomu přestala Agrofertu vyplácet dotace. Zadání analýzy ze strany Čepra je tak zřejmě pouhou formalitou. Situace by měla mít jednoznačný postup a tím je ukončení obchodu mezi Preolem a státem, který je silně kritizovaný opozicí.

Preol je chemička, kde Babiš zpracovává řepku na biosložku, kterou potom cisterny odvážení do Čepra. Továrnu premiér postavil před časem díky dotacím z EU. Řepku pěstuje s pomocí dotací z EU a státního rozpočtu, získaný výrobek potom za velmi výhodných podmínek dodává státu. To je ta žlutá republika v době květu řepky.

V době, kdy byl Babiš ministrem financí, se nacházel na obou stranách tohoto obchodu. Měl přímý vliv na řízení Čepra a ovládal Preol. Situace se nijak nezměnila ani teď. Čepro spadá pod ministryni financí Schillerovou, která je Babišovi mimořádně oddána, za což ji nedávno povýšil na místopředsedkyni vlády. Jde o naprosto čistý, ukázkový střet zájmů. Není co řešit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner