Babišova posila v Radě ČRo: Dabér Mahdal namluvil jeho předvolební knihu

Kniha předsedy hnutí ANO Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím
 (ČTK)

Kniha předsedy hnutí ANO Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna zvolila členkou Rady České tiskové kanceláře nominantku SPD Janu Gáborovou a členem Rady Českého rozhlasu Zdeňka Mahdala, blízkého hnutí ANO. Známý herec a dabér má správnou kvalifikaci, namluvil totiž audioverzi Babišovy knihy „O čem sním, když náhodou spím“.

Končící ministr kultury Antonín Staněk 
 (ČTK)

Spolehlivost neformální koalice ANO, SPD, KSČM s přispěním ČSSD se projevuje nejen při hlasování o důležitých bodech jednání sněmovny, ale i při obsazování parlamentních pozic. Naposledy při dovolbě členů rad, kontrolujících veřejnoprávní média.

Kandidátka Tomia Okamury

Poslední volné místo sedmičlenné Rady České tiskové kanceláře zaujala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová, nominovaná hnutím SPD Tomia Okamury. Při tajné volbě dostala 91 hlasů a porazila protikandidáta opozice Kristiána Chalupu, který dostal 54 hlasů.

Gáborová má i politické zkušenosti. V roce 1998 neúspěšně kandidovala v komunálních volbách z druhého místa kandidátky za Stranu demokratického socialismu, vedenou někdejším nejvyšším svazáckým funkcionářem a členem ÚV KSČ Vasilem Mohoritou. Zdá se tedy, že má správnou průpravu pro formování současných mediálních poměrů.

Vypravěč Babišových vizí

Známější tváří je divadelní a televizní herec a dabér Zdeněk Mahdal, který byl do Rady Českého rozhlasu zvolen 84 hlasy a porazil teoretika médií Jana Jiráka. Devítičlenná rada veřejnoprávního rozhlasu je tak rovněž kompletní. Mahdal kromě mnoha dabérských a hereckých počinů zaujal ještě něčím jiným.

Loni v srpnu oznámil volební štáb hnutí ANO, že pro závěr kampaně do Poslanecké sněmovny připravil „bombu“, audiopodobu předvolební brožury Andreje Babiše „O čem sním, když náhodou spím“. Doplnila tak sérii nosičů většinou fantaskních vizí předsedy hnutí ANO, na které se současný premiér neustále odkazuje.

Volební tým oslovil Zdeňka Mahdala, který celou knihu načetl, a stal se tak Babišovým hlasem uloženým na internetu a CD discích. Dabérovo zvolení do Rady Českého rozhlasu tak není náhodné, a lze ho považovat za protislužbou za předvolební agitaci ve prospěch hnutí ANO.

Hnutí ANO v radě posiluje

Současná Rada Českého rozhlasu jde na ruku generálnímu řediteli Renému Zavoralovi. Platí to i obráceně. Zavoral už dokázal rozruchem kolem reportáží o Agrofertu přesvědčit, že umí jít Babišovi na ruku.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) řídí schůzi (ČTK)

Zavoral byl rozhlasovou radou zvolen v lednu 2016, přestože mu bylo původně vytýkáno úzké propojení s odcházejícím ředitelem Peterem Duhanem. Několik členů rady takřka ze dne na den „zázračně“ změnilo názor a uspěl kandidát, který byl z nejužšího výběru uchazečů nejvíce přijatelný pro hnutí ANO.

Novou předsedkyní rady se vzápětí stala Hana Dohnálková, která patřila mezi ty radní, kteří na poslední chvíli změnili názor. Mezi novými místopředsedy rady se objevil Zavoralův bývalý kolega z rozhlasu Jiří Vejvoda, nominovaný hnutím ANO. Zvolení vypravěče Babišových vizí Zdeňka Mahdala pozice hnutí jenom upevní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]