Babišova poslankyně vyzvala k odvolání Šarapatky z Rady ČT

Eric Drooker

Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová navrhuje odvolání Zdeňka Šarapatky z funkce člena Rady České televize. V úterý 9. června se bude návrhem zabývat sněmovní volební výbor, který svolal jeho předseda Stanislav Berkovec (ANO). Šarapatka byl na schůzi výboru přizván. Jako důvod odvolání Kořanová uvádí jeho vyjadřování na sociálních sítích.

Kořanová v minulosti kritizovala především jeho lednový příspěvek na Twitteru, kam po smrti bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vložil fotografii zesnulého politika spolu s prezidentem Milošem Zemanem a komentářem: „Smrt je popleta: dobří odcházejí…“

Zdeněk Šarapatka byl Zemanovým poradcem v době, kdy byl současný prezident premiérem. Zeman pak v roce 2017 na TV Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády odešel po dohodě. Podle únorového rozhodnutí soudu se musí stát Šarapatkovi za Zemanovy výroky omluvit.

Kořanová nyní na Twitteru uvedla, že zatímco podle ní v zimě nevylučovali Šarapatkovo odvolání ani někteří zástupci opozice, po nedávné volbě tří nových radních, ekonomky Hany Lipovské, novináře Pavla Matochy a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý, prý na svá vyjádření zapomněli a snaží se Šarapatku na pozici radního udržet. K volbě nových členů rady se totiž kriticky vyjádřili představitelé velké části sněmovní opozice.

Pirátský poslanec a člen volebního výboru Tomáš Martínek reagoval na návrh Kořanové s tím, že by dával přednost spíše přijetí určité formy usnesení vyzývajícího ke zdrženlivosti, obdobně jako tomu bylo v případě člena Rady Českého rozhlasu Vítězslava Jandáka. „Šarapatka se dlouhodobě neštítí ničeho, jeho vyjádření bylo a je silně za hranou slušnosti a já osobně tady cítím takové naplnění zákonných důvodů pro odvolání, že usilování o něj považuji za svoji povinnost,“ trvá na svém Kořanová.

Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu televize.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články