Babišova poslankyně zpochybnila počet mrtvých na covid u nás a bájila o vyvinuté české vakcíně

Věra Adámková (ČTK)

Věra Adámková | FOTO: ČTK

Předvolební boj se projevil i v nedělní Partii na Primě. Poslankyně hnutí ANO Věra Adámková zde tvrdila, že údaje o obětech covidu v naší zemi nejsou reálné a je třeba počkat si na přezkum. Zároveň prohlásila, že skupina, kterou vede, dodala na ministerstvo zdravotnictví prototyp vakcíny na koronavirus.

Profesorka Adámková reagovala na slova pirátského poslance Jakuba Michálka, který vládě vyčítal, že nedokázala předejít tolika mrtvým, konkrétně zmínil 30 tisíc obětí. Zaprvé, co se týče počtu obětí, to, co jste řekl, pane magistře, vycházíte nejspíše z čísel úmrtnosti, která zatím jsou prozatímní a nejsou přesná, sdělila zákonodárkyně hnutí ANO.

Je komise, která prozkoumává mnoho tisíc lidí, kteří zemřeli v době pandemie, a mě udivuje, že už víte výsledky, řekla Adámková Michálkovi. Toto není zcela pravdivé, dodala s tím, že je nutné přezkoumat kritéria, podle nichž byly oběti na covid zaznamenávány. 

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Musí doběhnout všechny dokumenty, musí být zavedeny a tak dále. Takže poslední, pokud vím, co odevzdávali kolegové, bylo ve středu minulý týden, já se velmi těším a jsem zvědavá na ta skutečná čísla a na to přezkoumání, řekla v Partii kardioložka. Podle jejího názoru je zřejmé, že číslo zemřelých na covid bude menší než dosud uváděných třicet tisíc obětí.

Adámková se také vyjádřila ke vzniku české vakcíny, kterou Pirát Michálek nazval Potěmkinovou vesnicí. Myslím, že jste urazil přes čtyřicet odborníků, kteří se jejím vývojem zabývají, zřejmě je to tím, že jste tak mladý, pronesla Babišova poslankyně a nechala vzpomenout na Jaroslava Faltýnka, který Michálka v Otázkách Václava Moravce kdysi také tepal kvůli jeho nízkému věku.

Podle lékařky je česká vakcína téměř hotová a její prototyp má k dispozici ministerstvo zdravotnictví. Když ho má ministerstvo, ale vakcína neexistuje, musím to brát jako nepovedený projekt, řekl Michálek. Stejně reagoval i jihočeský hejtman za ODS Martin Kuba, který jako lékař Adámkové připomněl, že sama přeci dobře ví, jak dlouho trvá, než se z prototypu stane opravdová vakcína.