Babišova pravá ruka Faltýnek, vševědoucí muž žijící v omylu a bludu

Eric Drooker

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v dnešních Otázkách Václava Moravce opět dokázal, že stejně jako jeho šéf Babiš, rád hovoří do všeho, aniž by měl základní znalosti o tématu. Při debatě s Miroslavem Kalouskem se předseda poslaneckého klubu Babišova hnutí vyjadřoval o návrhu zákona zakazujícího hanobení prezidenta, státním rozpočtu i o bezvadné práci ministra Ťoka. Pro předsedu TOP 09 byla podle jeho slov dnešní debata velmi zábavná. Není divu, Faltýnek je bizarní figurkou v područí ministra financí.

Pokud by se měla brát všechna vyjádření muže, spolupracujícího s Andrejem Babišem už dlouhé roky, vážně, musíme přistoupit na onu mantru, že za všechno zlé může Kalousek a naopak ty dobré věci nám přináší dobrodinec Babiš. Faltýnek je svému vůdci toliko oddán, že by si netroufl ani zmínkou zpochybnit jeho dokonalost. Pokud se už odnaučil občas zkoušet mít vlastní názor, je konečně ideálním zaměstnancem firmy ANO.

Je sice pravda, že je stále nutné být na pozoru, když Faltýnek vystupuje se stanovisky partaje na veřejnosti. Pokud totiž nemá za zády Andreje Babiše a neplní do puntíku jeho příkazy, občas mu to ujede. Například při hlasování o protikuřáckém zákonu. Babiš odcestoval do zahraničí a 1.místopředseda měl pré. Výsledek? Kouření dále povoleno. Faltýnek se totiž sám od sebe rozhodl, že poslanci ANO jsou proti. Šéfa to nepotěšilo, ale bodrý zemědělec vyvázl pouze s interním varováním, že názor má pouze vševědoucí šéf.

Dnes proto raději Faltýnek opisuje politickou rétoriku od Babiše a je si potom jistý, že nemůže udělat chybu. Problém je však v tom, že oligarchovo všeznalství má mnoho much a první ruka vůdce přebírá Babišovy teze i s těmito nesmysly. Jaroslav Faltýnek má však na rozdíl od vicepremiéra ještě jednu vlastnost, která se při vykřikování populistických výroků moc nehodí.

Rád přiznává, že něčemu nerozumí, přestože to komentuje. Nelze tedy než souhlasit s dnešní Kalouskovou větou, kterou v Otázkách vyřkl při debatě o snaze komunisticky smýšlejících poslanců, vrátit zákon o hanobení hlavy státu. Když Faltýnek řekl, že návrh nečetl, ale nesouhlasí s ním, předseda TOP 09 trefně kontroval. „Překvapuje mě, že ho pan kolega nečetl a přesto s ním nesouhlasí. Asi mu někdo řekl, že má nesouhlasit,“ vystihl Kalousek přesně současnou situaci v Babišově autokratickém hnutí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]