Babiš ukázal svoji pravou tvář: Šmardu nazval primitivem a prý by ho poslal „někam“

Nový předseda ČSSD Michal Šmarda (repro ČT)

Nový předseda ČSSD Michal Šmarda | FOTO: repro ČT

Jakkoliv se premiér snaží veřejnost přesvědčit o tom, že žádná vládní krize neexistovala, můžeme se z jeho vlastních slov přesvědčit o pravém opaku. Nejen, že kvůli výměně ministra kultury bylo na letní politické scéně pořádně horko, ale nervozita ve vládní koalici stále pokračuje. Andrej Babiš totiž stále útočí na členy ČSSD a některé dokonce i veřejně uráží. Místopředsedu sociálních demokratů Michala Šmardu například nazval primitivem.

Když se začalo hovořit o změně na postu ministra kultury, Babiš do celé situace moc nezasahoval. To znamená, že ani neprotestoval proti tomu, aby Antonína Staňka vystřídal Michal Šmarda. Babiš sám poslal příslušný dopis na Hrad se Šmardovým jménem, v němž prezidentovi oznamoval, že dojde ke změně ve složení vlády.

Ve chvíli, kdy Miloš Zeman Šmardu poprvé odmítl jmenovat, Babiš v televizi vyprávěl o tom, že prý nebude žádný problém pana prezidenta přesvědčit ke změně názoru. Nakonec to byl ale právě premiér, kdo náhle změnil názor. Po návratu z dovolené už stál  Babiš pevně za Zemanem. Hned po návratu do republiky novinářům oznámil, že se Šmardou v jedné vládě nikdy sedět nebude.

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk  (ČTK)

Sociální demokraté ustoupili prezidentovi a ministrem kultury se stal Lubomír Zaorálek. Babišova nenávist vůči místopředsedovi ČSSD se však nijak nezmírnila. Možná se spíš ještě prohloubila, což dokazuje premiérův rozhovor pro Parlamentní listy. V něm totiž Babiš Šmardu sprostě uráží za to, že si „dovolil“ říct svůj názor. Uvádí také, čím ho kandidát na ministra naštval nejvíc.

Šmardův rozhovor pro časopis Týden považuje Babiš „za absolutní sprosťárnu a prasárnu, která ukazuje, jaký je Šmarda primitiv.“ Uvádíme zde doslovnou citaci výroku předsedy vlády.

Babišovi konkrétně vadí tento Šmardův výrok na jeho adresu: „Je ten typ člověka, který když je kvůli něčemu za slabocha, přijde domů a zmlátí psa nebo dítě.“ Je zvláštní, že právě Babišovi, který platí v české politice hned po prezidentovi za největšího sprosťáka, něco takového tolik vadí.

Babiš také vyzval Šmardu, aby navštívil školu slušného chování a nemluvil o dítěti, nebo „ho fakt pošle někam“. Silácky také premiér popsal situaci, kdy se překvapivě místopředseda ČSSD vzdal kandidatury na ministra. „Vyřešil jsem to velice rychle. V pondělí ráno tehdy jsem řekl panu Hamáčkovi, že buď Šmarda odstoupí, nebo ho sejmu sám,“ popsal Babiš pro Parlamentní listy.

Aleš Juchelka (FB Aleše Juchelky)

Zdá se, že tedy existují minimálně dvě verze, jak to bylo. V jedné, které se dá věřit méně, protože ji prezentuje Babiš, je šéf hnutí ANO tím, kdo situaci rázně vyřešil. Podle Jana Hamáčka však bylo všechno trochu jinak a premiér byl tím, kdo šéfovi ČSSD vrazil kudlu do zad.

Jedna věc je ovšem zcela jasná. Rétorika premiéra Babiše je ostudou českého státu. Předseda vlády by se měl umět chovat a nepodléhat hysterii, jak se mu často stává. Když před časem vyprávěl, jak by se styděl Šmardu představit ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři (Rakousko má navíc kancléřku, pozn. red.), tak dost podcenil kancléřovy rozpoznávací schopnosti, kdo se z těch dvou českých politiků opravdu chová jako naprostý primitiv.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com