Babišova putinovská cesta. Nové billboardy jen potvrzují sklony šéfa ANO

()

Celou Českou republiku zaplavily výrazné billboardy, na nich údajní obyčejní občané sdělují svůj názor, že „Za Babiše bylo líp“. Nejde ale ani zdaleka jen o deklaraci toho, jak moc Andreji Babišovi vadí, že už není premiérem, ale o hru na tu nejtemnější strunu lidské závisti, nenávisti a xenofobie.

Hlavně žádné hodnoty, chceme zpátky toho, kdo se staral o „naše lidi“. To nám říkají mj. členové hnutí ANO, kteří jsou vydáváni za obyčejné občany. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová si pochvalovala, že ti, kdo své názory prezentují na ­billboardech, jsou stateční lidé, kteří se nebojí ozvat. „Vzniklo to spontánně. Obrací se na nás obrovské množství lidí, že jsou nespokojení. Denně píší desítky, stovky lidí, kteří měli tu odvahu, že dali do kampaně svou tvář,“ tvrdila v pořadu Partie Terezie Tománkové na FTV Prima. Přinejmenším na jednom vizuálu je přitom člen hnutí ANO.

„Spontánní“ akce má ale ještě jiné důvody, než jsou propagace hnutí ANO a útoky na vládu Petra Fialy. Jde o snahu posílit protiukrajinské nálady v české společnosti. Jde o prosazování prokremelského narativu v naší zemi. A proč? Protože Andrej Babiš potřebuje proruské síly a jejich propagandu během příští volby prezidenta republiky.

Kooperace s ruskou propagandou

Babiš se během celé své k­ariéry spoléhá na ruskou propagandu. Je to dlouhodobě patrné z řetězových e-mailů, které soustavně podporovaly jeho kabinet, z dezinformačních webů, které píší (či psaly, pokud jsou momentálně zablokovány) v jeho prospěch a proti demokratickým stranám, z dlouhodobé podpory ze strany proruského prezidenta Miloše Zemana, ale i z postojů dalších členů hnutí ANO. Vzpomeňme si, jak dvojministr Karel Havlíček ještě v loňském roce tlačil ruskou společnost Rosatom do tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Dále je vhodné nezapomenout na legendární cestu bývalého předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Moskvy. Kromě vystoupení v České televizi, kdy bylo evidentní, že si výrazný člen hnutí ANO neodpustil značné množství vodky, jsme se o cílech a výsledcích zahraniční návštěvy nedozvěděli vůbec nic.

Témata ruské propagandy nejsou pro…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]