Premiér Babiš se může pyšnit neobvyklou bilancí. V průběhu posledního roku bylo zastaveno vyšetřování ve třech jeho kauzách. Ačkoli tento vývoj signalizuje v porovnání s minulostí závažné společenské proměny, problémy šéfa ANO nekončí. Co dále zůstává ve hře?
Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a dalších pěti obviněných v dotační kauze Farmy Čapí hnízdo přišlo jako blesk z čistého nebe. Zatímco okruh advokátů zájmové sféry Agrofertu považuje rozhodnutí dozorového žalobce Jaroslava Šarocha za „chvályhodnou“ a hotovou věc, pochybnosti u významné části odborné veřejnosti kolem jeho náhlé „změny právního názoru“ přetrvávají.
I. ČAPÍ HNÍZDO
Pravděpodobnost, že státní zástupce ukončí trestní stíhání takto exponovaného případu před návrhem obžaloby, se limitně blíží nule. Ze statistiky Nejvyššího státního zastupitelství vychází, že v této fázi dozorový žalobce zastavuje zhruba jedno procento trestních kauz.
Z detailnějšího rozboru vyplývá, že 90 procent případů z tohoto počtu spadá na spory o alimenty, a když je obviněný pod tlakem na poslední chvíli doplatí, návrh na obžalobu se pochopitelně stahuje. Zbývá tak zhruba jedna tisícina případů ukončených státním zástupcem, týkajících se závažnější trestné činnosti. Představa, že extrémně citlivá kauza předsedy vlády, jejíž vyšetřovací verzi žalobce drží několik let, spadne do jednoho promile obdobných případů, je z říše fantasy.
Praxe poslední doby je přesně opačná. Státní zástupci si jindy obvykle počínají naopak velmi aktivně, aby byly jejich sledované kauzy dovedeny k soudu. Zejména obě vrchní státní zastupitelství využívala všechny možné, ale i nezákonné metody, aby prokázala důvodnost stíhání obviněných a obžaloby. Včetně sporného nasazování odposlechů nebo organizovaných úniků ze živých spisů do médií vlastněných Agrofertem.
Jiný metr?
Státní zástupci v těchto kauzách mimořádného zájmu vymýšlejí nestandardní právní konstrukce o „sabotážích“ či „nezákonných trafikách“. Podávají odvolání i u těch žalob, které zjevně stojí na vodě. Objevují se oprávněné názory, že je potřeba tuto neblahou praxi, kdy se někteří žalobci chovají jako političtí aktivisté, ukončit.
Jenže zní poněkud podezřele, pokud má být jiný metr uplatněn zrovna v případě čelného politika, který z tohoto jakobínského postupu proti své konkurenci těžil při upevňování svého vlivu. Podezření z porušení zákona v kauze Čapí hnízdo navíc stvrdil i evropský vyšetřovací úřad OLAF, a Šarochovo odůvodnění je podle nemála právních expertů napsáno tak rozporně, že se přímo nabízí, aby právě v této věci rozhodoval soud.
Kauzu přezkoumává nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s termínem do poloviny prosince, který může Šarochův obrat potvrdit nebo zrušit a fakticky poslat k soudu. Jeho rozhodnutí se stává testem, zda se státní zastupitelství skutečně propadá do područí Agrofertu, jak to dnes vypadá. Mohl by se přitom opřít o rozsudky Soudního dvora EU, které jsou v rozporu se závěry, ke kterým dospěl Šaroch.
II. KORUNOVÉ DLUHOPISY A PROFROST
Není to však první „úspěch“ v tomto směru, jehož Andrej Babiš dosáhl za poslední rok. Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu dva případy, které se ho osobně dotýkají. Jedná se o mediálně přetřásaný nákup 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu na šestiprocentní úrok za podmínek nápadně nevýhodných pro holding.
S touto transakcí souvisel další podivný obchod, a sice prodej Babišovy firmy Profrost Agrofertu za 527 milionů korun. V té době to byl sedminásobek její nominální hodnoty, což vyvolává podezření z krácení daní. Tuto částku tehdejší ministr financí uváděl mezi svými příjmy, jimiž chtěl doložit, že měl na nákup dluhopisů dostatek peněz. Dodnes tyto pochybnosti nevyvrátil.
Odloženo loni v srpnu
„Věcí týkající se korunových dluhopisů a společnosti Profrost se zabývalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4. Věc vedená u OSZ pro Prahu 4 je evidována jako odložená, a to usnesením policejního orgánu ze dne 23. 8. 2018,“ potvrdil deníku FORUM 24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Není bez zajímavosti, že k jejich odložení došlo tři týdny po jmenování nového ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka, dosazeného v rámci policejních čistek, přičemž podle kuloárových zpráv nešlo o náhodu. Mazánek do té doby v centrále řídil sekci závažné hospodářské kriminality a korupce, která oba případy vyšetřovala.
Letos na jaře podal nová trestní oznámení v obou kauzách senátor Tomáš Goláň, avšak jejich osud zatím není znám.
III. CO JE VE HŘE
Obvinění Babiše mladšího
Ve hře dále zůstávají kauzy, ve kterých premiéru Babišovi přímo nehrozí trestní stíhání, ale dotýkají se jeho zájmové sféry. Pražská policie stále vyšetřuje zvlášť vyčleněný případ obviněného Andreje Babiše mladšího, který se dnes zdržuje ve Švýcarsku. Loni v lednu oznámil policii prostřednictvím mobilu únos na Krym, kam byl ukryt krátce před sdělením obvinění v kauze Čapí hnízdo.
Policie tehdy případ odložila, přičemž komunikovala nestandardně pouze s Babišovými právníky, a jeho syna se jim nepodařilo vyslechnout. To se nedaří dodnes. Je pravděpodobné, že pokud Pavel Zeman definitivně potvrdí konec stíhání ostatních, bude odloženo i juniorovo.
Reklama Agrofertu
Policie vyšetřuje i podezřele objemnou reklamu ve výši 272 milionů korun 28 firem výlučně ze skupiny Agrofert přes společnost Čapí hnízdo. Farma tuto činnost neměla uvedenou jako předmět podnikání, ačkoli tvořila 83 procent jejích příjmů.
Na tuto spolupráci s dceřinou společností Agrofert Deutschland upozornil české orgány německý finanční úřad před několika lety s podezřením na krácení daně. Finanční správa ovládaná ANO ovšem tehdy kauzu zametla pod koberec.
Objednávka nadhodnocené či fiktivní reklamy u ztrátové firmy je obvyklý způsob, jak si nezákonně snižovat daňový základ. Je ovšem otázkou, jak se dnes vyšetřování vyvine poté, kdy policisté vidí, jak dopadl neústupný vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil, který se sám dostal pod policejní tlak ze strany inspektorů GIBS po výměně jejího ředitele.
Evropské audity
Klíčovou záležitostí, dotýkající se budoucnosti Agrofertu, zůstávají evropské audity. Jeden z nich se týká premiérova střetu zájmů, o kterém může stěží objektivně rozhodovat Středočeský krajský úřad ovládaný ANO. České úřady, rovněž pod kontrolou Babišova hnutí, už poslaly Evropské komisi svoje stanoviska.
Zadání bylo dáno předem: Všechny pochybnosti odmítnout. Konečné verze auditů budou známy během několika měsíců, a pokud se potvrdí původní podezření, mohou mít závažné dopady na ekonomiku Agrofertu.
V této souvislosti si nechal zpracovat vlastní analýzu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Počátkem června uvedl, že zjištění evropských auditorů jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. Závěry této analýzy zatím nejsou známy. Nešlo jen o gesto? Co s nimi udělá?