Babišova šance na Pražský hrad mizí. Co může udělat, aby si udržel vliv?

Andrej Babiš (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Jednu ránu za druhou dostává Andrej Babiš v posledních týdnech. Jeho šance na funkci prezidenta pomalu mizí. I to je důvod, proč svoji kandidaturu dosud nepotvrdil ani nevyloučil. Vše zatím naznačuje, že v případné volbě prohraje už v prvním kole. Poslední průzkum ukázal, že v prvním kole ho podle současných preferencí voličů porazí Petr Pavel a ve druhém by Babiš prohrál s každým. Takovou tvrdou prohru Babiš nechce zažít. Proto roste pravděpodobnost, že do volby vůbec nepůjde. Může si to dovolit? Co může udělat, aby si udržel vliv?

Mnoho toho není. Může podpořit veřejně a svým mediálním i finančním vlivem jednoho z existujících kandidátů, a zajistit si tak jeho loajalitu v případě zvolení. Tam ale nemá moc kde vybírat. Napravo není žádný kandidát, který by o takového „kamaráda“ stál. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Marek Hilšer nebo Pavel Fischer jiště netouží po tom, aby byli jakkoliv spojováni s Babišem, a ani to nemají zapotřebí.

Nalevo může Babiš podpořit komunistu Josefa Skálu nebo Zemanova favorita, odboráře Josefa Středulu. Skála pro Babiše nepřichází v úvahu, ne snad kvůli tomu, že jde o tvrdého stalinistu, ale kvůli tomu, že Skála nemá šanci na zvolení. Tedy pro Babiše nevýhodná investice. Vložit kapitál do Středuly by dávalo větší smysl. V tomto případě spolupráce zřejmě naráží na historicky nedobré vztahy mezi Babišem a Středulou. Také nyní Babiš příliš nejde naproti zlepšení vztahů. Kritizoval například jeho neúspěšnou sobotní demonstraci s tím, že jde o předvolební kampaň.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Z toho vychází, že Babiš, pokud nechce prohrát a nechce přijít o vliv a možné osvobození od budoucího prezidenta v případě odsouzení v probíhajícím soudním řízení, které pro něj zatím nevypadá dobře, musí vyslat nějakého svého kandidáta. Jenže koho? Objevují se tři možná jména: Alena Schillerová, Karel Havlíček a nově Martin Stropnický.

Alena Schillerová pravděpodobně favoritkou už nebude. Exministryně financí se slabostí pro svoji krásu a současně paní, která si buduje image hodné tety, zcela propadla v nedávných komunálních volbách, a to přímo ve svém bydlišti. Schillerová navíc nebude rozhodně favoritkou podnikatelů, kteří si ji dobře pamatují v souvislosti s EET a jejím počínáním na ministerstvu.

Ambiciózní Karel Havlíček, který mluví rychleji než kdokoliv jiný v České republice, se snaží spíše profilovat jako možný budoucí předseda ANO než kandidát na prezidenta. Navíc nemá předpoklad k tomu, aby dokázal oslovit širší publikum, nebo dokonce přetáhnout voliče Petru Pavlovi či Danuši Nerudové. Navíc kdokoliv s ním bude v debatě, mu může snadno vmést, že se příliš nebránil možnosti, aby dostavbu jaderné elektrány Dukovany mohli provádět Rusové, nebo že na ministerstvu průmyslu a obchodu sloužil zájmům Agrofertu.

Martin Stropnický, i kdyby se z pohodlného místa v diplomacii rozhodl zviditelnit prezidentskou kandidaturou, s největší pravděpodobností prezidentem nebude. Babiš ho už jednou odstavil, tehdy z vlády. Měl k tomu své důvody. Stropnický si ze zmíněné trojky možnou kandidaturu v očích Babiše nejméně „odmakal“. Aby ho majitel ANO vyslal do boje o Hrad, musel by mu Stropnický vycházet hodně dobře v interních průzkumech, které si ANO nechává zpracovat.

Z toho vychází, že Babiš je na to sám. Jenže…

Babišovi účast ve volbách významně zkomplikovala vládní koalice. To, co by jemu vyhovovalo, by byl kandidát SPOLU. Ideálně Petr Fiala nebo Miloš Vystrčil. Někdo, proti komu by se Babiš mohl vymezovat, koho by mohl špinit. Proti komu by jeho noviny mohly před volbami jet protivládní účelovku, aby Babiš mohl postavit svoji předvolební kampaň na referendu o vládě, jak se o to neúspěšně pokusil při senátních volbách. Jenže koalice nikoho nepostavila a namísto toho podpořila tři demokratické kandidáty. Proti těm je ale Babiš a jeho mediální mašinérie bezzubá. Co chce vyčítat Pavlu Fischerovi? Nemá co. Co Danuši Nerudové? Nemá co. Co Petru Pavlovi? Že byl v KSČ? Pro estébáka Babiše nepříliš vhodný argument.

Takže, Babiš je na prezidentskou volbu sám jako kůl v plotě, navíc ho musí děsit zlé sny, že prohraje další volby i soud, před kterým stojí. Vyhlídky majitele ANO nejsou nyní dobré.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články