Babišova show na Primě: Všichni jsou proti mně. Nejsem oligarcha

Eric Drooker

Hosty Partie TV Prima byli dnes ministr financí Andrej Babiš a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. Hlavním tématem byl zákon o střetu zájmů. Babiš se velmi snaživě litoval, stěžoval si na to, že všechny strany jsou proti němu a dokonce začal tvrdit, že není oligarcha, ti jsou prý v ČSSD.

Babiš byl v debatě poměrně klidný, zřejmě proto, že proti sobě neměl předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, kterého se bojí. „Dneska máme oligarchy v ČSSD,“ tvrdil naprosto nesmyslně Babiš, moderátorka ho ale samozřejmě nepřerušila. „Já nejsem žádný oligarcha,“ dodal.

Babiš opakoval své oblíbené argumenty o tom, že rady týkající se veřejnoprávních médií jsou voleny sněmovnou, což ovšem s tím, že on sám vlastní média, vůbec nesouvisí. „Poradím se s právníky a uvidím. Já nechápu, proč by mi měl někdo upírat základní právo něco vlastnit,“ stěžoval si ministr financí, který po celou dobu získával od moderátorky téměř neomezený prostor.

Heger odmítl, že by Babišovi někdo odpíral možnost vlastnit nebo že by mu záviděl. „Pan Babiš pro Agrofert získává dotace a zároveň je tím, kdo ty dotace prostřednictvím svého úřadu kontroluje,“ připomněl poslanec TOP 09 zásadní konflikt zájmů.

Heger se domnívá, že „lex Babiš“ nemohl vzniknout dříve, jelikož v politice právě žádný Babiš nebyl. „Naše země doposud neměla s tak velkým konfliktem zájmů zkušenost,“ uvedl. „Zákony reagují na situace a na rizika,“ doplnil poslanec.

Babiš v nedávné době připustil možnou spolupráci s KSČM. „Já vylučuji, že bychom šli s komunisty do vlády,“ odpověděl sice vicepremiér, ale připomněl, že komunisté mají pravidelně 15 % hlasů. „Pokud mi demokratické strany zakazují jít do politiky a něco vlastnit, tak komunisti by mi Agrofert znárodnili,“ smál se Babiš, ale stále tvrdil, že s komunisty bude „vyjednávat o jejich představě“.

Dalším tématem byla elektronická evidence tržeb, z níž nakonec prozatím dostali výjimku stánkaři. „Není to výjimka, jen posunutí povinnosti. Finanční správa došla k závěru, že to je jiný druh podnikání,“ vysvětlil Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]