Babišova sprostota vypovídá o úrovni všech členů hnutí ANO

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu ANO  (ČTK)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu ANO | FOTO: ČTK

O nevybíravém slovníku premiéra ví každý, kdo alespoň občas sleduje jeho veřejná vystoupení. Kdo s Andrejem Babišem přišel do intenzivnějšího osobního kontaktu, viděl vulgárního, arogantního a cynického muže, který má problém krotit svůj vztek a hysterii. Členy hnutí ANO tak nemůže překvapit, co se děje v posledních dnech. Nelze však předpokládat, že by se proti hulvátství svého vůdce jakkoliv vymezili.

Ačkoliv je Babiš znám tím, že pro sprostší výraz nejde daleko, v posledních dnech se skutečně „rozjel“. Patrně mu tečou nervy a množství problémů, které se sypou na jeho hlavu, už přestává zvládat. Když tedy do Prahy dorazila mise z Evropského parlamentu, zákonitě musel premiér vypěnit. Europoslanci totiž přijeli zkoumat, jak jsme se popasovali s Babišovým střetem zájmů a zda ho nějak řešíme.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ministerský předseda se odmítl s delegací z Bruselu setkat a tvářil se, že se ho ta věc nijak netýká. To však byla pouze mediální přetvářka, která vzala velmi rychle za své. Babiš totiž nedokáže udržet nervy na uzdě moc dlouho. Stačí jen, aby dostal od novinářů otázku, která ho naštve, a začne urážet všechny, na něž si v tu chvíli vzpomene.

Tentokrát to byla předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová, kdo „donutil“ Babiše ukázat pravou tvář. Europoslankyni a významnou německou političku označil český premiér za „totálně pomatenou“ a prohlásil o ní, že „nerozumí dotacím“. K tomu přidal ještě označení českých europoslanců Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksy za vlastizrádce. Dva výroky, které jsou naprosto nepřípustné z úst jakékoliv veřejně činné osoby. Že by si je bez následků neměl dovolit ani premiér, je bez diskuzí.

Čeští europoslanci na Babiše podají žalobu, omluvu za urážku Hohlmeierové bude požadovat sám předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli. Pachuť je ovšem cítit v momentě, kdy se podíváme na to, jak premiérovy nechutné výstupy zapůsobily v jeho vlastním hnutí.

Všichni za jednoho

Nijak. Žádný z ministrů, poslanců, senátorů, zastupitelů nebo řadových členů ANO nenašel dost odvahy, aby Babišova slova odsoudil. Nebo je to snad všem jedno? Vždyť se hnutí stále tváří, kolik v něm je vzdělaných lidí a profíků ve svém oboru. To ani jednomu nepřijde divné, že jejich stranický šéf dělá ostudu nejen doma, ale také ve světě? Že kvůli němu bude daleko složitější v Bruselu cokoliv dojednat, protože tamní politici nemají tak krátkou paměť jako ti naši?

Hnutí, které o sobě tvrdí, že je demokratické, a přitom se nenajde jediný člen, který by se ohradil proti tomu, že předseda lže a uráží, nestojí na zdravých základech. Není přece možné, aby si všichni v ANO mysleli, že někteří čeští europoslanci jsou vlastizrádci jen proto, že nechtějí, aby byl předseda vlády ve střetu zájmů a zneužíval svého postavení. Pokud ano, je Babišovo hnutí pouhou zfanatizovanou sektou plnou nemyslících lidí anebo firmou, jejíž zaměstnanci nemají právo na vlastní názor.

Tak či tak, dokud se někdo premiérovi nepostaví a neukáže, že všichni v ANO nejsou jeho loutky, je možné hovořit o hnutí plném lidí, jimž je vlastní lež, arogance a sprostota.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner