Andrej Babiš ukázal svoji laskavou tvář a nechal napsat na svůj Twitter 5. února, že se hnutí ANO tentokrát nepřipojí ke svým přirozeným spojencům KSČM a SPD a nebude hlasovat pro zamítnutí výročních zpráv České televize, což by vedlo skrze nové obsazení Rady ČT až k výměně ředitele, a tedy třeba celého vedení našeho hlavního veřejnoprávního média. Jinými slovy hodný pan premiér Babiš nechá Petra Dvořáka – generálního ředitele ČT – dál vést tuto televizi.

Babiš doslova napsal:

„Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy ČT. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv.“

Generální ředitel České televize Petr Dvořák na to na Twitteru odepsal, že toto sdělení premiéra a předsedy hnutí ANO považuje za důležitý pozitivní signál médiím veřejné služby.

Pro Petra Dvořáka lze mít pochopení, nicméně toto veřejné poděkování držiteli moci není pro budoucnost našich veřejnoprávních médií vůbec šťastné. Jak jinak než jako poděkování si totiž máme Dvořákovo veřejné stanovisko vyložit. Je zřejmé, že Dvořák by to raději vykládal jako uspokojivé konstatování, ale ono to prostě poděkování fakticky je. A z Babišova sdělení je zase cítit jasný vyděračský potenciál do budoucna, protože demonstruje moc změnit situaci, což tu ještě z vládních míst takhle otevřeně vůči médiím nikdy nezaznělo.

Takové veřejné poděkování televize za to, že ještě může žít a pracovat podobně jako dosud, opět nenápadně posunulo toto médium veřejné služby směrem ke služebnosti vůči moci. Je naprosto jasné, že v této televizi pracuje celá řada profesionálních a férových lidí, kteří vzbuzují otevřený odpor naší proruské a xenofobní scény vedené současným prezidentem. Právě proto také Českou televizi podporuje široká síť občanských iniciativ a také opoziční demokratické strany. Také deník FORUM 24 se snažil podpořit protestní akce na obranu současné České televize.

Nalijme si ale čistého vína. Celé vysílání České televize už dávno zcela svobodné není. Do hlavního zpravodajského pořadu se bohužel nějak nevejde plná pravda o povaze současné moci a ani plná šíře skandálů předsedy vlády. Nevysílají se zde informace, které zveřejňují západní média o Andreji Babišovi. Česká televize ani nevysílala celou debatu Evropského parlamentu o konfliktu zájmů Andreje Babiše, přinesla jen chabé útržky této debaty. V publicistických pořadech a v klíčovém nedělním diskusním pořadu pořád svoboda je a práci konkrétních reportérů a moderátorů je třeba velmi ocenit. Ale z nějakého zvláštního důvodu nemáme v České televizi svobodu každý den v 19.00, ale jen párkrát za týden spíše později večer anebo v neděli v poledne. K tomu přistupuje ten neuvěřitelný návyk zvát si do pořadů zaměstnance Andreje Babiše a nechat je předstírat, že nezávisle komentují a analyzují politické dění. To se v České televizi děje bohužel velmi často.

Tato situace není normální. Spíše působí jako mírně normalizovaná a odpovídá tlaku, kterému musí v současné době vedení televize čelit. Oceňujeme Českou televizi, že ještě nedošla do toho stupně normalizace, v jakém se ocitl pod vedením Reného Zavorala Český rozhlas a kde byly zastaveny a umlčeny investigativní reportáže o podnikání předsedy vlády. Ale měli bychom vědět, že plná míra svobody vypadá jinak.

Andrej Babiš má své pojetí „svobody médií“. Je to jeho svoboda manipulovat jimi tak, jak se mu zachce anebo obratnými tahy dovést média k poslušnosti. Není to svoboda české veřejnosti dostávat plnou porci pravdy.

Laskavé prohlášení premiéra, že hnutí ANO schválí (poslanci budou požádáni) výroční zprávy Rady ČT, se snaží odvrátit hrozbu demonstrací a ostudu v Evropské unii a v Americe, kde se situací v České republice začal konečně zabývat Freedom House, instituce, která sleduje úroveň mediální svobody. Už proto, že je Babišovo prohlášení motivované strachem, není důvod mu děkovat a jakkoli mu odpovídat. Taková slušnost byla od Petra Dvořáka, který se nepochybně zasloužil o současnou relativní nezávislost České televize, nadbytečná.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora