Babišova urážka je nechutná. Výbor dělá svou práci, říká Hohlmeierová

Monika Hohlmeierová (Wikipedia Commons)

Monika Hohlmeierová | FOTO: Wikipedia Commons

Český premiér Andrej Babiš se nesešel s europoslanci, kteří navštívili Českou republiku v rámci kontrolní mise, jež řeší jeho střet zájmů a problematiku čerpání dotací. Místo toho jim přes média vzkázal, že čeští zástupci v této misi, Mikuláš Peksa a Tomáš Zdechovský, jsou vlastizrádci. Předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou označil za pomatenou.

„Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ uvedl Babiš a doplnil svůj názor na Hohlmeierovou, která je podle něj „pomatená a nerozumí dotacím“. Již dříve urážel její předchůdkyni Ingeborg Gräßleovou, o níž například prohlásil, že kdykoli má příležitost, „vyleje na něj kýbl s*aček“.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Babišova výroku si všimla i světová média. Sama Hohlmeierová jej pro deník FORUM 24 označila za nechutný a taktéž se zastala svých kolegů Peksy a Zdechovského, kteří zejména od chvíle, kdy o nich Babiš hovořil, dostávají výhrůžky a urážky. „Je to nechutné. Výbor pro rozpočtovou kontrolu chrání peníze všech daňových poplatníků, a to i českých. Je to naše práce. Mise se zúčastnili europoslanci hned několika frakcí,“ zdůraznila Hohlmeierová.

Andrej Babiš i ministr zemědělství Miroslav Toman se měli s europoslanci sejít, obě schůzky byly ale zrušeny. Místo toho europoslancům odpovídali úředníci příslušných úřadů.

Kontrolní mise pobývala v České republice ve dnech 27. a 28. února. Hlavním tématem její návštěvy byl střet zájmů českého předsedy vlády. Jedná se o misi, kterou europarlament vysílá pravidelně. Například na Slovensku byli europoslanci po vraždě novináře Jána Kuciaka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]