Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval vládu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Aniž by měl jistotu, že kabinet důvěru, Zeman nezaváhal Babišovy lidi uvést do úřadů. Bylo zjevné, že se hlava státu dobře baví a na všechny se srdečně smála.

Unavený Zeman k novým ministrům přednesl samozřejmě i projev. Všem poblahopřál. „Mohu potvrdit, že jsme v minulosti měli velmi dobrou spolupráci,“ vzkázal členům vlády, kteří již působili v minulém období. A pochválil i nováčky.

„Setkáváte se občas s tvrzením, že jste zimní vláda. Chtěl bych vás ujistit, že samozřejmě dodržím svůj slib a i v případě, že by vaše vláda hned na první pokus nedostala důvěru, jmenuji znovu Babiše premiérem,“ prohlásil Zeman s tím, že by dal šéfovi hnutí ANO více času na vyjednávání.

„Vláda je plnohodnotná v den, kdy ji jmenuji. Takže můžete začít hned pracovat,“ uvedl prezident, který pochválil, že by se z ministerstva pro místní rovoj mělo stát „ministerstvo pro veřejné investování“. „Nenechte se nikým a ničím otrávit,“ ukončil projev Zeman. Připomeňme, že hlasování o důvěře se bude konat v době prvního kola prezidentské volby.

Babiš Zemanovi poděkoval nejen za samotné jmenování, ale i za to, že mu prezident vyšel vstříc s datem tohoto slavnostního aktu. „Celá politická reprezentace musíme být na jedné lodi a bojovat za bezpečnost našich lidí,“ vytáhl i tentokrát Babiš kartu migrace.

Nový premiér má za to, že „vláda bude jeden tým“. „Tato vláda udělá všechno pro to, aby 10. ledna získala důvěru nebo toleranci,“ tvrdí dál Babiš i přesto, že všechny strany kromě komunistů tuto možnost odmítly. Babiš ještě dnes uvede do úřadu sedm ministrů.

Babiš hovořil o centralizované digitalizaci státní správy, o důchodové reformě i o migrační krizi. „Těšíme se na to, budeme makat,“ sdělil nový premiér.

Ve chvíli, kdy došlo na dotazy novinářů, Zeman se opět trapně navezl do redaktora České televize, který se zeptal na budoucí spolupráci s ministry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora