Babišova vláda chce dát zdravotníkům menší odměny než loni na jaře

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Od loňského jara je naše zdravotnictví v abnormální situaci, která graduje od podzimu 2020. Lékaři, sestry, záchranáři, laboratorní pracovníci a všichni další, kteří bojují s koronavirem o životy našich spoluobčanů, si zaslouží velké díky. To velké díky zdůrazňuji a ptám se členů vlády – opravdu se to velké díky dá ohodnotit částkou 75 tisíc korun hrubého za pět měsíců? Při loňské jarní vlně epidemie dostali zdravotníci odměnu ve výši 25 tisíc za každý měsíc, nyní to dělá maximálně jen 15 tisíc měsíčně, a to ještě bude poníženo o daň i sociální a zdravotní odvody.

Chtěl jsem, abychom si ve sněmovně ujasnili, proč chce vláda vyplatit nižší odměnu než loni na jaře, když současná situace je výrazně horší. Původně měli zdravotníci dostat odměny stejně jako za jarní, tak i za podzimní vlnu epidemie. „Zase to bude asi za tři měsíce – říjen, listopad, prosinec,“ sliboval ještě v prosinci premiér Babiš. A ministr zdravotnictví Jan Blatný mluvil v prosinci o tom, že odměny za podzim přijdou na začátku roku. Pokud by odměna byla takto krácena rozložením do pěti měsíců, přišlo by mi to vůči zdravotníkům, kteří nyní nasazují nejen množství přesčasů, ale především vlastní život, velmi nefér. Navíc se to uvádí jako odměna za rok 2021 a ministryně financí Alena Schillerová dokonce říká, že „s další částkou není v tomto rozsahu již počítáno“. Má to snad znamenat, že za březen a možná další měsíce zahlcených nemocnic v roce 2021 již zdravotníci, záchranáři a další pracovníci ve zdravotnictví nic nedostanou?

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Současně jsem chtěl v tomto bodě probrat, jaké jsou možnosti odpuštění daně a odvodů na sociální či zdravotní pojištění z odměny. Někteří lékaři ani nepočítali s doplatky v tomto roce.

Doufal jsem, že se ve sněmovně najde odvaha tento bod projednat a schválit usnesení pro vládu, kterým zvedneme částku odměn alespoň na loňskou jarní úroveň. V době, kdy vláda, podle mého nesmyslně, nutí lidi nosit roušku na ulici i v případě, že jsou na ní úplně sami, by mi přišlo zařazení tohoto bodu a přijetí usnesení jako alespoň jedno správné rozhodnutí.

Samozřejmě součástí bodu měla být i diskuze o tom, kdo všechno by měl odměny dostat a proč. Není možné vynechat například pracovníky záchranných služeb. Považoval jsem to za velmi podstatný bod, přetavení aklamací a slov díků do konkrétních činů. Bohužel hnutí ANO, ČSSD a KSČM nepodpořily ani zařazení tohoto bodu na program jednání.

Autor je poslancem za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]