Babišova vláda chtěla žalovat Evropskou komisi kvůli dotaci pro Agrofert. Fialův kabinet má jiný plán

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda zřejmě nezažaluje Evropskou komisi (EK) za neproplacení dotace pro firmu Fatra z holdingu Agrofert. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz. O žalobě má vláda jednat dnes. Serverem oslovení ministři jsou proti podání žaloby a také v dokumentech na webu vlády je připraveno na dnešní jednání podle serveru pouze zamítavé stanovisko.

Žalobu plánovala podat předchozí vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO), který je podle státní Evidence skutečných majitelů reálným vlastníkem Agrofertu. Také podle auditu EK Babiš dál ovládá Agrofert, ačkoli akcie svých firem vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. EK kvůli tomu pozastavila proplácení dotací pro firmy z Agrofertu.

Stát loni ještě za Babišovy vlády proplatil plastikářské firmě Fatra dotaci 547 000 korun. Podle tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) si tak stát chtěl otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, získat rozhodnutí o zamítnutí platby a následně zažalovat EK. Komise loni v létě žádost o proplacení dotace zamítla, ale také kvůli dotaci odmítla Česko sankcionovat. K udělení pokuty Brusel vyzvalo Havlíčkovo ministerstvo, protože tak chtělo získat rozhodnutí napadnutelné u Soudního dvora Evropské unie. EK místo toho v případě Fatry pouze pozastavila průběžné platby, což snahu Babišovy vlády o soudní přezkum zkomplikovalo.

Loni v prosinci pak nastoupila vláda Petra Fialy (ODS) složená ze stran, které dlouhodobě kritizovaly Babišův střet zájmů. Na dnešní schůzi vlády je podle iRozhlas.cz připraveno usnesení, že vláda s podáním žaloby kvůli dotaci pro Fatru nesouhlasí. „Státní aparát placený z peněz daňových poplatníků nemá sloužit soukromému byznysu, ale občanům Česka. To říkáme dlouhodobě, a tak budeme přistupovat k veškerým sporům mezi Českou republikou a Evropskou komisí,“ řekl serveru již dříve k podání žaloby Fiala.

(Profimedia)

Střet zájmů Babiše podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) poškodil mezinárodní pověst Česka a ohrozil čerpání evropských dotací. „Evropská komise není našim nepřítelem, naopak hájila zájmy daňových poplatníků. Proto je nesmyslné na ni podávat žalobu, protože nevyplatila peníze oligarchovi ve střetu zájmů. Je naopak nutné zajistit, aby koncern Agrofert nebyl zvýhodňován na úkor běžných podnikatelů a začal se řídit platnými zákony,“ sdělil dnes Bartoš v tiskové zprávě.

Negativně se k podání žaloby staví podle iRozhlas.cz také další ministři. „Budu, tak jak je v návrhu resortu (průmyslu a obchodu), hlasovat proti podání,“ řekla serveru ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). „Nerad sděluji stanoviska, dokud neproběhne podrobná rozprava s kolegy na vládě. Nicméně nejsem příznivcem žaloby na Evropskou komisi,“ sdělil serveru ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády za Piráty Michal Šalamoun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články