Babišova vláda o podzimní explozi epidemie věděla od května

Zleva bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vystoupili 27. července 2020 v Praze na tiskové konferenci k takzvanému semaforu. (ČTK)

Zleva bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vystoupili 27. července 2020 v Praze na tiskové konferenci k takzvanému semaforu. | FOTO: ČTK

Naprosté nezvládnutí epidemie koronaviru naší vládou je až příkladné. To, jak slabomyslně vláda přes léto rozvolnila protiepidemická opatření, bylo velmi podezřelé i pro laika. Ovšem když Andrej Babiš na fejzbůčku uviděl, jak se lidem nelíbí rouška, nezbylo mu jako správnému populistovi než povinnost užívat mezi lidmi roušky zrušit. Přestože věděl, že nemocných a mrtvých na podzim raketově přibude.

V létě vláda zcela iracionálně zrušila protiepidemická opatření – včetně těch, co jsou zdarma a nebolí. Tedy roušky mezi lidmi, sociální distanc a dezinfekci. U populisty jako Babiš je to pochopitelné – za podpory několika kognitivně slabších lékařů se v Čechách zvedla vlna protirouškového disidentství. Populista Babiš tedy uposlechl hlasu lidu na fejzbůčku, prakticky všechna opatření zrušil a odjel na zahraniční dovolenou. Pak přišel podzim, s ním druhá vlna epidemie, a nyní, koncem září, dosahují nárůsty pozitivních pacientů několika tisíc denně. A podle všech kompetentních bude hůř.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je naprosto skandální a neomluvitelné, že vláda o tom, co bude následovat nyní, v září, a jak strašné dopady to líbivé rozvolnění bude mít na lidi, věděla předem. Od půlky května. Přestože Babiš měl vysoce expertní informaci o velmi pravděpodobném nárůstu nově pozitivních při takovém přístupu až o 150 000 lidí denně, vystavil celý národ riziku smrti.

Část záznamu z neveřejné schůze sněmovního zdravotnického výboru o šíření koronaviru ze dne 12. května 2020 je k poslechu na televizi Seznam. Budu citovat – redakčně kráceno a stylisticky převedeno z řeči mluvené do řeči psané. Hovoří – v parlamentním výboru, co má pečovat o zdraví národa – šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek:

„Čím rychleji vymře deset nebo dvacet Rakušanů nebo Němců, tím víc nás budou ekonomicky tlačit, protože budou imunní. Země, které vlnou epidemie projdou rychle, projdou jakousi darwinistickou selekcí. Sdělím vám, co jsem nyní ukázal profesoru Prymulovi, a on mi dovolil, že to můžu říct. Virus má tyto vlastnosti: začíná importem a začal v ČR na základním čísle 2,6–2,8. Kdybychom ho nezastavili protiepidemickými opatřeními, šel by na číslo 5–6.

Roman Prymula  (ČTK)

Nakažlivost tohoto viru, pokud jde o komunitní šíření, je poměrně vysoká. V historii bude mít tento virus zřejmě definiční číslo 5–6. Kdyby nabralo šíření číslo 5–6, je tady teď situace jako v Itálii. To se nestalo a my jsme získali jakýsi čas, jak tu situaci zvládat. Pokud není na obzoru vakcína, tak se budeme pomalu promořovat. Ovšem my nevíme, co v přírodě zůstalo – a já mám strach. Nevíme, v jakém časoprostoru s infekcí jsme. Jestli je v populaci zkušenost jedno- či dvouprocentní, nebo čtyřicetiprocentní. Ale my to nevíme. Kdyby teď nějaký blázen rozvolnil opatření tak, že se lidé začnou pohybovat úplně normálně, změnilo by se reprodukční číslo. Kdyby se od 1. 9. rozvolnila opatření a předtím by probíhal přípravný pohyb, třeba koncerty, a virus by se dostal zpět na číslo 2,8 v imunologicky naivní populaci (rozuměj nepromořené – pozn. red.), tak zvládne svou předpokládanou attack rate, která je šedesát procent, za tři měsíce. Za tři měsíce stihne projít šest milionů lidí. Takže bychom se dostali do situace, kdy bychom měli denně 150 000 pozitivně testovaných. Z toho třicet tisíc ve věku 60+. Z nich by bylo deset tisíc v kategorii těžce vulnerabilní (zranitelní – pozn. red.) a z nich by bylo 8000 denně na UPV (umělé plicní ventilaci – pozn. red.) po dobu jeden a půl měsíce.

Nakoupil jsem v supermarketu, protože jsem chovatel koček, pro ně na tři měsíce dopředu, protože se bojím, že ho brzy někdo zase zavře. A měl by, protože lidi jsou úplně blbí. Oni potřebují seriál s pohřby. V Brně v Hornbachu bylo deset procent lidí bez roušky. Normálně vytvářeli hloučky.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ilustrační foto) (ČTK)

Pravda je, že nevíme, co je venku, neznáme parametry té choroby, nevíme, kolik je subklinických případů, nevíme geneticky danou odolnost v ČR – počet receptorů, přes které virus proniká do těla, v naší populaci. Stále nám hrozí, že kdyby se to vymklo, tak ta nemoc projde populací za tři měsíce. Dostane se na definiční číslo třeba 5. Pak už ji nikdo nezastaví a prorazí nejslabší vrstvy obyvatel. A pak se zase všechno vrátí k normálu. Ale budeme mít šeredný ‚hrb‘ na křivce mortality. A chci vám říct, že mám strašný strach.“

Konec citace, bohužel nikoliv konec pandemie. Všechny modely a všechny predikce odborníků ukazují, že bude mnohem hůř než nyní, a už nyní jsou nárůsty počtu nakažených děsivé. Jsou však zcela jednoznačně výsledkem slabomyslného letního uvolnění protiepidemických opatření. Uvolnění, které Babiš a jeho tajtrlíci zavedli i přes to, že vše výše uvedené slyšeli z úst nejkompetentnějších. Z úst šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Babiš tedy zcela chladnokrevně vyměnil to, že se zavděčí slabomyslným voličům, za podzimní explozivní rozvoj epidemie. Věděl o tom, že může přibývat až 150 000 pozitivně testovaných denně, už od května. Věděl, že to nastane, pokud uvolní protiepidemická opatření. Přesto, aby se zalíbil svým voličům – intelektově nejslabším vrstvám populace – opatření uvolnil. A to, co jemu i poslancům zdravotního výboru říkal šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky, se pomalu, ale nezadržitelně naplňuje. 

Zdrcující část přímé zodpovědnosti za explozivní průběh druhé vlny epidemie, za každého nemocného v této vlně a za každého mrtvého nesou Babiš a jeho vláda. Dali přednost populismu před zdravím lidí. Důvod netřeba hledat. Volby se blíží a Andrej Babiš je ten poslední, komu by záleželo na pár stovkách / tisících / desetitisících mrtvých. Důležité je, aby zůstal hezký v očích svých voličů. Proto myslím, že mrtvé z druhé, podzimní vlny epidemie koronaviru můžeme zcela oprávněně nazývat „Babišovými oběťmi“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]