Babišova vláda pohrdá zákony a vede zemi ke katastrofě

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v Poslanecké sněmovně  (ČTK)

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v Poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Městský soud v Praze zakázal Gymnáziu Na Zatlance distanční výuku a nařídil obnovit klasické denní vyučování s přítomností žáků ve třídách. Soudní senát tak vyhověl správní žalobě, kterou na školu podal student prvního ročníku. Tento verdikt byl sice vynesen zatím proti jedné škole, ale soudce, který tuto kauzu rozhodoval, uvedl, že by stejně postupoval v případě jakékoliv jiné školy.

Vláda premiéra Andreje Babiše se snaží tento rozsudek zlehčovat s tím, že se jedná pouze o jednu školu a pro ostatní neplatí. Všechno je to tedy jinak. Viníkem této neblahé situace je současná vládní koalice ANO a ČSSD. Pražský Městský soud jasně uvedl, že důvodem ke zrušení distanční výuky na zmíněném gymnáziu byl protiústavně vyhlášený nouzový stav, na což už dříve upozorňovali renomovaní ústavní právníci. Není skutečné možné, aby vláda nařizovala nouzový stav poté, co jej zamítla poslanecká sněmovna, jenom na žádost hejtmanů. Na druhé straně nás taková vládní rošáda nemůže překvapovat. Andrej Babiš opakovaně prohlásil, že chce stát řídit jako firmu. Nejsme však diktaturou a zákony nic takového neumožňují. Jenomže vláda si myslí, že si může z ústavy a ze zákonů dělat trhací kalendář, a tohle jsou důsledky.

FORUM 24 (archiv)

Navíc se nejedná jen o školu, ale porušování zákonů může mít fatální následky, jak upozornil ústavní právník Jan Kysela. Podle něj by se to to mohlo projevit i v jiných občanskoprávních řízeních. Například kdyby někdo žádal o náhradu škody, která mu prokazatelně vznikla z důvodu protiprávního jednání ze strany státu. To se týká třeba restauratérů, hoteliérů, majitelů obchodů a dalších.

Koneckonců nedávno Ústavní soud ve svém nálezu na základě stížností 63 senátorů, kteří u něj napadli jako nezákonné uzavření některých provozoven v minulém roce na podzim, zrušil část loňských omezení pro maloobchod a služby. Nejvyšší česká justiční instituce jim dala za pravdu a vysvětlila to logicky, že vláda toto opatření řádně nezdůvodnila. Jistě, na to už mnozí dříve poukazovali a divili se třeba tomu, proč musí být zavřené malé prodejny, ve kterých je hrozba nákazy covidem minimální, ale obchodní centra, v nichž se pohybují davy lidí, zůstala otevřená. Důsledky se již dostavují, poškození podnikatelé se už hlásí o odškodné za ušlý zisk, které by mohlo podle odborníků dosáhnout až 250 miliard korun.

To všechno jsou důkazy absolutní neschopnosti premiéra Babiše a jeho ministrů, kteří svojí činností působí akorát velké problémy a škody. Proto by měli co nejdříve skončit!

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]