Babišova vláda poslala letadlo do Kábulu skandálně pozdě. Podle Hamáčka je zázrak, že vůbec odstartovalo, ozývaly se výstřely

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Dnů na evakuaci a bezpečný transport pracovníků ambasády v Kábulu a pomocníků Armády ČR měla vláda Andreje Babiše mnoho. Že to bude nutné, věděla už před 17 dny, kdy pomoc schválila. Jenže nic se nedělo. První vojenské letadlo odletělo z Kábulu až v neděli večer. Na palubě mělo 46 lidí. Z Afghanistánu odletělo v maximálně vyhrocené situaci. Tálibán ovládl v podstatě celou zemi. Hranice, prezidentský palác. Ze země už neodlétají civilní lety. V okolí letiště se ozývaly výstřely. Podle Hamáčka je zázrak, že letadlo vůbec odstartovalo.

Zatímco ostatní země z Afghanistánu v posledních dnech evakuovaly tisíce lidí, Česká republika pod vedením Andreje Babiše opět jen vydávala stanoviska, jak spolupracovníkům pomůže a že jim pošle peníze. Experti vládu vyzývali, aby okamžitě jednala. Nestalo se.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Právo ohlásit odlet vojenského speciálu z Kábulu si na Armádě vynutil Andrej Babiš. Jenže skutečně není čím se chlubit. Toto letadlo mělo být poprvé v Kábulu před několika dny. Ne ve chvíli, kdy je Kábul zcela ztracený. Je naprosto nepochopitelné, proč vláda dosud nejednala a do Afghanistánu poslala letadlo až ve chvíli, kdy v podstatě nemělo kde přistát. Sám ministr vnitra Hamáček včera v noci napsal na twitter, že je zázrak, že letadlo z Kábulu vůbec odstartovalo. Na sociálních sítích se objevily informace o tom, že v době startu českého speciálu se v okolí letiště ozývaly výstřely.

Znamená to, že Babiš a spol svojí neschopností bezprostředně ohrožují na životě spolupracovníky Armády ČR v Afghanistánu, pracovníky ambasády a zcela zbytečně i piloty a další personál nijak nechráněného a neozbrojeného letounu A-319, který do Kábulu poslali. Co by říkali, kdyby Tálibán vládní Airbus při odletu sestřelil? Že za to může účetní, Kalousek, opozice, nebo novináři?

Celé dění okolo kritické situace v Afghánistánu je ze strany České republiky zcela skandální. Po nepomoci a naprosto pozdním odeslání armádního Airbusu do Kábulu si Babiš ještě na sociálních sítích dovolil konstatovat, že ony spolupracovníky v Afghánistánu ohrožuje tuzemská opozice. Zřejmě tím, že opakovaně připomíná vládě, aby pracovala a postarala se o tlumočníky a jejich rodiny, které jinak Tálibán zabije.

Situace je maximálně vyhrocená. Otázkou je, jak chce Babiš a spol. z Afghánistánu dostat další lidi. Letiště v Kábulu pravděpodobně padne i pro vojenská letadla, a i kdyby ne, budou přistávat na nepřátelském území. S letadlem a personálem se může po přistání stát prakticky cokoliv. Jakoby těch 30 tisíc mrtvých ze špatně řešené krize okolo čínského viru bylo málo.

Jenže co chtít od vlády, kde premiér točí po vesnicích zmrzlinu, ministryně financí si hraje na diblíka a pořizuje si selfíčka na každém rohu, ministr vnitra je neviditelný, ministr obrany je ještě neviditelnější a ministr dopravy a průmyslu jezdí na výlety vláčkem, aby zjistil, že jsou potřeba. Prý vláda profíků. Spíše by sedělo označení vláda neschopných amatérů hazardujících se životy nevinných lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]