Babišova vláda přežila hlasování o nedůvěře. Pro a proti 85 : 85, komunisté se zdrželi

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci, kteří byli v sále, se hlasování zdrželi. Návrh podpořili hlasující poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení.

Představitelé opozice a ministři vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) se od rána střídali u řečnického pultíku v Poslanecké sněmovně, která z iniciativy pěti opozičních stran jednala o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Postoj nezměnila po mimořádném jednání klubu ani vládní ČSSD, která neúspěšně žádala opozici o přerušení schůze. Poslanci ČSSD se radili, jak postupovat s ohledem na to, že prezident Miloš Zeman se stále nevyjádřil k tomu, kdy nahradí ministra kultury Antonína Staňka místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou, jak strana požaduje. ČSSD zvažuje, že bude usilovat o podání kompetenční žaloby na Zemana, prvořadé je ale jednání šéfa strany Jana Hamáčka s prezidentem.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by měl Babiš odstoupit, protože jeho výroky nezaručují, že se podvolí nezávislému vyšetřování svých kauz. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že předběžné výsledky auditů Evropské komise premiéra přistihly při činu. Babiš podle něj místo demise „všechny osočuje, kope kolem sebe, zpochybňuje závěry tohoto auditu a křičí, že nikdy neodstoupí“. Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska vláda vede Česko po cestě do zaostalosti a používá manipulativní lži, podle předsedy lidovců Marka Výborného zase kabinet charakterizuje zoufalost. Šéf STAN Vít Rakušan prohlásil, že Babišova sestava je vládou minulosti, nekomunikace a uzavřenosti ve vlastní pravdě. Proti vládě se postaví kvůli zapojení ČSSD i SPD, řekl její předseda Tomio Okamura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]