Podle serveru iRozhlas.cz kabinet Andreje Babiše štědře rozdával odměny. Za půl roku bylo vyplaceno 463 milionů korun, což je ještě víc než za předchozí vlády Bohuslava Sobotky. Vypláceny byly bonusy na ministerstvech i na Úřadu vlády.

Ve druhé polovině roku 2017 například ministerstvo financí Aleny Schillerové rozdalo zaměstnancům zhruba 34 milionů korun, za stejné období loni to bylo víc než 57 milionů. Nejlépe se měli zaměstnanci ministerstva vnitra Jana Hamáčka, kde si na mimořádné bonusy přišlo 2600 lidí.

„Udělení mimořádné odměny i její výše vždy záleží na individuálním posouzení pracovního výkonu zaměstnance,“ uvedl pro iRozhlas.cz mluvčí rezortu vnitra Ondřej Krátoška.

Za druhé pololetí 2018 vyplatilo téměř 43 milionů korun ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou, tedy meziročně o devět milionů víc. Naopak meziročně o pět milionů méně vyplatili na ministerstvu školství, hlavně kvůli zrušení jedné sekce ministerstva. „Na ministerstvu školství taky v průběhu roku nepůsobil žádný politický náměstek,“ říká mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Celkově ministerstva a úřad vlády rozdaly na odměnách bezmála 463 milionů korun. Dosavadní rekord za jedno pololetí držel se 453 miliony Sobotkův kabinet složený ze zástupců ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Nejvyšší odměnu dostal v uplynulém roce náměstek na ministerstvu zemědělství, a to 292 tisíc korun. Který náměstek a za co, ale úřad nesdělil. Podobně jako další ministerstva se odvolává na předloňský nález Ústavního soudu, po němž většina úřadů začala tvrdit, že se taková informace netýká veřejného zájmu. Výjimkou je ministerstvo spravedlnosti, které poskytlo seznam odměn včetně konkrétních funkcí.

Revue Forum Banner