Babišova vláda slibovala vyrovnaný rozpočet a prosperující zemi pro naše děti. Dnes jsme někde úplně jinde

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Programové prohlášení vlády Andreje Babiše je dokument, který s ubíhajícím časem zraje jako víno, a to zvlášť některé jeho pasáže. Pro hodnocení společného kabinetu hnutí ANO a ČSSD je přitom vládní program se sliby, které jsou v něm uvedené, klíčový. Řada z nich je pak natolik vzdálená od reality, která nastala, až je to zarážející.

Hned v preambuli uvedeného dokumentu se dočteme o tom, že cíle a ambice, které si Babišova vláda kladla, rozhodně nebyly malé: „Vládní prohlášení se soustřeďuje na realizaci šesti hlavních strategických směrů rozvoje naší země. Chceme jím posunout hospodářství a celou společnost novým směrem, který by měl zaručit, aby naše země obstála v evropské ekonomice a v měnícím se světě,“ stojí v programu vlády.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Ten dále pokračuje: „Nechceme o tom, co nás v budoucnu čeká, vést pouze diskuse, ale chceme udělat vše pro to, abychom se měli lépe, a také chceme předat našim dětem prosperující zemi a ekonomiku. Prostě mysleme na budoucnost a nežijme jen dneškem. Odložme spory, které tak oslabují naši společnost v posledních letech, a uvědomme si, že budoucnost nebude lehká a naši potomci nám neodpustí, že jsme neudělali všechno, co jsme měli a mohli udělat.“

Posunulo se hospodářství České republiky i celá naše společnost novým směrem, jak vláda Andreje Babiše na začátku svého vládního působení slibovala? Jistě, dá se vymlouvat na pandemii, na to, že by se to premiérovi a jeho kabinetu určitě jinak povedlo, kdyby mu do toho nehodil vidle covid. Skutečnost je ovšem taková, že koronavirus zafungoval jen jako zvětšovací sklo a ukázal, jak velká je Babišova neschopnost, chaotičnost a nekompetence.

Zdlouhavé a neplodné diskuse

Ještě hůře šéf hnutí ANO a jeho kabinet dopadli, co se týče jejich záměru předat našim dětem prosperující zemi a ekonomiku. Pokud lze o Andreji Babišovi a jeho vládě říct něco s naprostou jistotou a bez jakýchkoli pochyb, je to v každém případě tohle: rozhodně nemyslí na budoucnost, žije pouze dneškem a našim potomkům odkáže maximálně tak hromadu dluhů.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Na to ostatně úzce navazují dva ze zmíněných šesti hlavních strategických směrů rozvoje naší země, které jsou zdůrazněné na začátku programového prohlášení Babišovy vlády. První je často uváděný slib provést důchodovou reformu, v čemž kabinet Andreje Babiše naprosto selhal.

„Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí. Podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi tímto účtem a státním rozpočtem, případně dalšími zdroji příjmů pro tento účet. Veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity,“ stojí ve vládním programovém prohlášení.

Jediné, co vláda hnutí ANO a sociální demokracie v tomto ohledu nakonec předvedla, byly právě jenom ony zdlouhavé a neplodné diskuze. Přitom nic není pro budoucnost, naše děti a potomky tak důležité a nic se jich tolik netýká jako penzijní reforma. To, že se na ni Babišova vláda vykašlala, je pak naprosto příznačné a vypovídající. Větší symbol kabinetu, který žije jenom dneškem a nemyslí na budoucnost, už být ani nemůže.

Sen o vyrovnaném rozpočtu

Ještě o něco zajímavější je pak ale další z hlavních strategických směrů vládního prohlášení, jehož první věty jsou následující: „Chceme začít s reformou státu. To znamená vyrovnaný státní rozpočet a nový zákon o příjmových daních.“ O vyrovnaném rozpočtu si přitom můžeme nechat jenom zdát a je to opravdu sen z hodně jiného světa, než v jakém v posledních letech žijeme.

Eric Drooker

Ke konci září byl schodek státního rozpočtu za letošní rok 326,3 miliardy korun, kam vystoupal ze srpnových 298,1 miliardy korun. Ve skutečnosti jde o nejhorší zářijový výsledek ke konci září, v loňském roce byl deficit ke konci září 252,7 miliardy korun.

Na příští rok pak vláda Andreje Babiše schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy korun, přičemž na pandemii koronaviru a výdaje s ní spojené se v tomto případě už vymlouvat nelze. Na letošek je schválený schodek státního rozpočtu dokonce ve výši 500 miliard korun. A loni, kdy skutečně bylo třeba vzít v potaz pandemii, byl „pouze“ 367,4 miliardy korun.

Celkem ke konci září státní dluh České republiky činil 2,334 bilionu korun a vzrostl o 284,2 miliardy korun. Na každého občana tak připadá dluh ve výši 218 tisíc korun. Zajímavé je, že v roce 2020 byl celkový dluh našeho státu 2,049 bilionu korun a v roce 2019 jen 1,640 bilionu korun. Co k tomu dodat? Takhle zkrátka vláda Andreje Babiše myslí na budoucnost a naše děti a potomky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]