Katastrofa na řece Bečvě je symbolickým průšvihem našich absurdních let s Andrejem Babišem. Jedním z podezřelých podniků je přitom Babišova chemička DEZA. Horlivé úřady v čele s ministrem životního prostředí ale vinu DEZY neboli „dehtových závodů“ ihned vyloučily.
Když je majitelem dehtových závodů předseda vlády, je úřadům hned jasné, že je DEZA nevinná. Navíc mluvčí Agrofertu (zkratka označuje zemědělská hnojiva) Karel Hanzelka přece jasně řekl, že při zpracování dehtu žádný kyanid v DEZE nevzniká, takže do Bečvy nemohl uniknout. A ministr Richard Brabec je v oblasti chemie také kompetentní, protože dřív dělal ředitele v Babišově chemičce Lovochemie a vyráběl rovněž hnojiva. Proto nám dělá ministra životního prostředí.
Kyanid samozřejmě v DEZE vzniká a v minulosti jsou doloženy případy jeho úniku do řeky. Podle docenta a tajemníka katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marka Petřivalského procházejí odpadními vodami z DEZY řádově tuny kyanidů, a my tak víme, že z podniku zemědělských hnojiv a jejich detašovaného pracoviště na ministerstvu životního prostředí pronikají do veřejnosti znovu tuny lží. Ty lži otravují naše životní prostředí stejně jako kyanid otrávil Bečvu.
V den ekologické katastrofy došlo podle zjištění reportérů z Deníku Referendum v dehtových závodech k havárii. Mluvčí „zemědělských hnojiv“ Hanzelka ale označil havárii v DEZE za pouhou provozní událost.
Šance usvědčit viníka se přitom podle vyšetřovatelů stále zmenšuje.
„Je to složitější, než jsme si mysleli,“ řekl Radiožurnálu náměstek vsetínského okresního státního zastupitelství Petr Bareš. A tipuje osmdesát na dvacet, že bude vyšetřování nakonec odloženo. My také.
Poslední vývoj má už všechny rysy řádění mafie. Do Bečvy unikly opakovaně další chemikálie, a to s viditelnou snahou zatáhnout do případu další podniky. Premiér a majitel dehtových závodů nechal na svém twitteru rozšířit tweet ministra životního prostředí a bývalého ředitele chemičky z Lovosic, že mezi podezřelými firmami jsou vedle DEZY zejména firmy v areálu bývalé Tesly Rožnov.
Celý případ ukazuje názorně vrchovatou míru absurdity našeho veřejného života pod vládou chemických továren. Úřady nemohou vyšetřovat nic tam, kde vládne chemický magnát. Chemický magnát totiž nemá být předsedou vlády. Ministr životního prostředí nemůže být ředitelem chemičky z holdingu premiéra. Předseda vlády nemůže šířit po twitteru zprávy o vyšetřování svého vlastního podniku.
České životní prostředí je kontaminované naprostou stupiditou. Národ, který si postaví do čela výrobce zemědělských hnojiv, bionafty, salámů a novin, největšího majitele pekáren a zpracovatele dehtu, provozovatele reprodukčních klinik a obchodníka s podprsenkami, je pravděpodobně psychicky nemocný.
Jistě, ryby v Bečvě třeba neotrávil Babiš. Nevíme to určitě. Ale zato spolehlivě víme, že Babiš udusil lidskou soudnost mnoha úředníků našeho státu i důstojnost veřejného života v této zemi.