Babišovci a okamurovci zdržují změnu volebního zákona. Najednou času dost

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Byl to velký nářek, jak Ústavní soud dostal politiky do tísnivé situace, že mají osm měsíců před volbami vymýšlet změnu volebního zákona. Jak se ukazuje, je úplně jedno, jestli je to osm měsíců nebo dva roky. Babišovci a okamurovci proces zdržují.

Sněmovna ani v pátek neprojedná lidoveckou novelu volebního zákona, aby bylo možné nahradit pasáže, které zrušil Ústavní soud. „Návrh podobně jako ve středu odmítli podpořit poslanci ANO, SPD a Trikolóry. Projednání navrhoval Marek Výborný (KDU-ČSL) s odkazem na úterní dohodu zástupců parlamentních stran…

FORUM 24 (archiv)

Předsedové stran se v úterý dohodli na využití poslanecké novely, kterou KDU-ČSL předložila v roce 2019. Většina stran je pro zachování 14 volebních krajů a stanovení nižšího limitu pro vstup koalic do sněmovny, než které soud zrušil. ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury preferují nahrazení volebních krajů jedním republikovým volebním obvodem jako u evropských voleb.“ (ČTK)

Proč to Babišovi a Okamurovi poslanci zdržují? Babiš podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) chce, aby změnu volebních pravidel předložila vláda. Tím se ale všechno jen zbytečně zdržuje. Změnu volebních pravidel je třeba přijmout do léta, a pokud by k tomu nedošlo, tak by situaci musel nejspíš vyřešit Nejvyšší správní soud a poslanecké mandáty na základě výkladu neúplného zákona rozdělit.

To je zajímavé. Proč chce změnu předložit vláda? Aby to nevypadalo, že je na něco nějaká opoziční strana dávno připravená předem? Nebo má vláda lepší návrh? Tak proč ho nevytáhla? Vláda je stejně hnutí ANO, představa, že by si v ní něco prosadil Jan Hamáček, je legrační. Byl by takový problém se do toho projednání prostě pustit a návrhy a námitky prostě přednést v té debatě?

Někteří politici možná nejsou v takové časové tísni, jak předstírají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]