Babišovci v kampani dospěli k tak prostoduchým metodám, že dál už je jen voodoo

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Politická hesla bývají téměř vždycky jednoduchá, málokdy chytrá, většinou trochu prostoduchá. To, co Babišovo ANO nasadilo teď na billboardech, je ale prostoduchost přímo na dřeň. O jeden stupeň dál by už byly jen nějaké neartikulované skřeky a veřejné provozování praktik voodoo s panenkami zpodobňujícími politiky pětikoalice.

K šamanským rituálům ještě útvar ANO zatím plně nedospěl, ale nemá k tomu daleko. Stačí se podívat na obsah a strukturu propagace na zmíněných billboardech. Nejdřív je příslušná věta:

S těma cenama se zbláznili.

Samé sliby, stejně je nezajímáme.

Kdy už udělají něco pro lidi?

Z důchodu mi nezbyde vůbec nic.

Dal peníze rodinám.

Kecy o hodnotách. Kašlou na nás.

Staraj se jen o koryta.

Pak následuje stejný refrén: Za Babiše bylo líp.

Všimněme si nespisovné češtiny. Takhle je to správně „lidové“. Vymyslel to sice nějaký marketingový panák u počítače v kanceláři, ale zní to jako z provozovny Restaurací a jídelen IV. cenové skupiny neblahé paměti.

(Týdeník FORUM)

Dala by se z toho udělat taková bohoslužba, spíše tedy modloslužba. Arcišaman na pódiu provolá příslušnou větu z této litanie, a uctívači se přidají normalizovanou odpovědí: „Za Babiše bylo líp.“

Pozitivní sdělení tam není žádné. Je to čirý negativismus. Provozování takové kampaně nevyžaduje žádný myšlenkový výkon. Pokud si najatí marketingoví služebníci o sobě myslí, že jsou geniální hráči, tak nejsou. Tohle je podprůměr. Nové je jen to, že se za takový produkt nikdo nestydí.

Na někoho to ale bude působit. Kolik takových lidí může být?

Ve volbách do sněmovny v roce 2021 dostalo ANO 27,12 procenta hlasů, což bylo celkem 1 458 140 lidí. Po tom všem, co už bylo možné s Babišem zažít, a podle současných modelů, je to zřejmě tvrdé jádro nepochybujících.

Tito lidé mají už předem vytvořený základní názor, jakousi formičku, do které lze nalít jakýkoli obsah, ale vnější tvar bude vždycky stejný. Andrej Babiš – přítel lidu. Protože se skromnému chlapíkovi, miliardáři z lidu, podařilo vytvořit si vzájemný osobní vztah s určitým typem voličstva, všechno se mu promine, všechno se nějak vysvětlí. Můžeme to probrat jednu položku po druhé:

Agent StB – Nikomu přece neublížil. Dokažte to. Vždyť to vysvětlil, on jen předcházel hospodářské kriminalitě. Koho to dneska zajímá.

()

Miliardář, který zbohatl v době, kterou sám dnes nazývá Palermo – Ale co, všichni kradou, ale on aspoň něco nechá pro ty naše lidi. A co Bakala?

Dotace získané podfukem – Kdo ví, jak to bylo. Nějak se jim to vleče, asi na něj nic nemají. Vždyť za to něco vybudoval (pro naše lidi).

Ovládnutí médií – Všichni lžou, nejvíc Bakalovy noviny, ČT taky, milion dva miliony mají takoví v těch neprůhledných kolosech.

Odsunutí syna na Ruskem okupovaný Krym – A co je na tom špatně?

Zpackaný covid – Stejně by ti lidé umřeli, nemocní byli a staří.

Stamiliardový schodek rozpočtu – Dal peníze rodinám, potřebným. Tihle nedávají nic, jen sobě, na zbraně a Ukrajincům.

Téměř náboženské zanícení je vidět z komentářů pod Babišem podepsanými příspěvky na facebooku (jazykově neupravujeme):

Boženka Boženka Komárková: My hlavně děkujeme vám pane Babiši za to co jste pro nás udělal a těch komentářů od závistivých si nevšímejte!!!!!

Věra Křivdova: Pěkně to soud udělal. Pana Babiše budou vyslýchat před volbami. Pane Babiši jsem svámi. Je to hnus co dělá opozice a soud, který ho bude vyšetřovat.

Jova Jova: Pane Babiši, jak čtu vaše stránky, vidím že vás má mnoho lidí včetně mne rádo. Budete to mít těžké ubránit se té fialové smečce. Ale věřím že vyhrajete.

A ještě dva celkem příznačné:

Bozule Loduhova: Pane Babiši proč se nespojíte SPD

Antonia Mozgova: Proč se.nespojíte s SPD a.bude vás víc

Ano, proč se Babiš nespojí s SPD? Ale on by se klidně spojil, jen po těch volbách, kdy mu sebevražedně sedla na lep ČSSD, by to vypadalo dost nefotogenicky. I Babišovi, který není velký myslitel, muselo být jasné, že personální nabídka ze strany okamurovců na ministerská křesla by zřejmě byla nekonečným zdrojem politické satiry a nakonec ještě větších pohrom, než jakých jsme byli svědky.

Dospěli jsme tedy do stadia, kdy je volič cvičen jako pes akademika Pavlova. Zacinká zvoneček a tvor začne slintat, ačkoliv nic nedostane. Kdysi při zvonění dostal, tak si vytvořil podmíněný reflex. Teď už sice nedostane nic, jen hesla, ale to nevadí.

Eric Drooker

Demokratický politik to má těžké, protože by neměl slibovat věci, které jsou nemožné. Může se jen naučit být srozumitelný při vysvětlování komplikovaných věcí. V tom bývají demokratické strany někdy (spíše často) dost impotentní. Mají sice sdělení, které má nějaký obsah a hlavu a patu, ale neumějí ho prodat. Úspěch u všech mít nikdy nebudou. Jde ale o těch několik procent, která mohou být nakonec rozhodující. Je dechberoucí, že si dodnes někdo představuje kampaň jako v 19. století. V posledních volbách to bylo snazší, protože Babiš byl tak neúnosný, že se ho lidé prostě chtěli zbavit. Teď ale bude střílet z výhodné opoziční pozice, dělat nemusí nic, stačí mu škodit a z naštvaných lidí dělat ještě naštvanější. Fungovalo to tak (aspoň jednou) Donaldu Trumpovi, proč to nezopakovat jinde.

Chytří politici mají poslouchat, co říkají nepřátelé, a naslouchat přátelům. Tedy těm přátelům, kteří je kritizují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články