Babišovcům se senátní volby nedaří, tak by chtěli změnit pravidla. A ve fotbale by mohli zavést jen branku soupeře

Andrej Babiš. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Andrej Babiš. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Šéf a majitel ANO Andrej Babiš navrhl zavedení jednokolových voleb do senátu. Oficiálně je důvodem nízká účast voličů ve druhých kolech. Volby by tak prý byly levnější. Kdyby kandidáti dostali stejný počet hlasů, pak by rozhodoval los. Je to zvláštní vztah k pravidlům soutěže.

Babiš se nám nějak demokratizuje. Kdysi navrhoval senát úplně zrušit. Demokratický babišismus s lidskou tváří zřejmě dospěl na hranice svých možností. Zlí jazykové by snad mohli trousit, že v ANO panuje nespokojenost nad tím, že v letošních senátních volbách získalo ANO jen tři senátory, i když v prvním kole mělo 17 postupujících ze 27 obvodů. Ošklivá slovíčka. Pan Babiš má na mysli jen prohlubování demokracie a blaho národa a sjednocování lidí. Proto se taky stýkal se všemi našimi lidmi, třeba i s pracovníky StB. Dialog je třeba napříč společností! (No to byl vtip, dnes už je dobré na to radši upozornit.)

(Týdeník FORUM)

„Návrhem se taktéž zmírňuje riziko polarizace soutěže mezi kandidáty i samotné společnosti ve volbách angažované, byť pasivně,“ stojí v důvodové zprávě, ve které ANO navrhuje změnu. Jsme dojati. Škoda že už nežije Jack Rozparovač. Mohl se zasadit o větší bezpečnost na ulicích v nočních hodinách.

Komunistům se také systém voleb do senátu nezdál, když z něj zmizeli. Teď už nejsou ani ve sněmovně, takže jejich revoluční nápady nikoho nezajímají.

Tyto „ušlechtilé“ myšlenky nejspíš neprojdou. Nejen politikům, ale i lidem se nejspíš líbí, že ve druhém kole mají ještě možnost zabránit nejhoršímu, když překousnou zklamání z prohry „svého kandidáta“ a jdou to hodit někomu pro ně přijatelnějšímu. Taková škola demokratického myšlení. Nehledáme anděly.

Reformy by ANO mohlo podle stejné logiky navrhnout i ve sportu. Dvě branky jsou ve fotbale zbytečné. Stačí ta soupeřova. Kdyby náhodou žádný gól nepadl, rozhodne o vítězi los. Také testy uzenin by se mohly zrušit. Lidé se zbytečně stresují, když se dočtou, co v některých výrobcích je. Tady ide o psychosomatiku našich ľudí!

On to ale Babiš nemyslí vážně. Jen se přidává na stranu těch, kterým je senát ukradený, a chce nějak těžit z jejich negativistických emocí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články