Babišovi advokáti měli ovlivňovat výslechy v kauze Čapí hnízdo. Školili mě, co mám říkat, tvrdí manažer farmy

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je uzavřeno, teď už záleží pouze na státním zástupci, jak si s případem údajného padesátimilionového podvodu poradí. Na světlo ovšem stále vycházejí zajímavé zprávy o dění, které mělo celou kauzu farmy premiéra Andreje Babiše provázet. Seznam Zprávy nyní přišly s informací o zmanipulovaných výsleších minimálně jedné z osob, které seděly ve vedení Čapího hnízda.

Bývalý manažer, kterého Seznam kryje anonymitou, přiznal, že policii a Úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) neřekl úplnou pravdu. K tomu ho donutili advokáti holdingu Agrofert i samotného premiéra. Naléhali na něj a doporučili mu, aby byl „rozumný“.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Říkal jsem, jak věci byly a vypadaly na papíře, ne jak byly ve skutečnosti,“ svěřil Seznamu exmanažer farmy. „Třeba když mne přijímali do Čapího hnízda, přijímal mne někdo, ale podmínky smlouvy jsme řešili přímo s Andrejem Babišem, tak tu druhou část jsem neřekl,“ vysvětlil. Účelem prý bylo zamlčet, kdo je skutečným majitelem Čapího hnízda.

Pravdivou výpověď by bývalý Babišův zaměstnanec údajně udělal u soudu. Svou totožnost ovšem prozradit nechce, protože se bojí o bezpečí rodiny, které by podle něj mohlo být ohroženo.

Ukazuje se tak, že vyšetřování podvodu skutečně ovlivňuje pozice Andreje Babiše a také jeho mafiánské praktiky. Pokud by se podařilo dokázat, že jeho advokáti vyhrožovali bývalým zaměstnancům Čapího hnízda, aby je donutili ke lživým výpovědím, dostala by celá kauza další rozměr. Už by se nejednalo jen o „ukradených“ padesát milionů z evropských peněz, které měly pomoci drobným zemědělcům, a místo toho je spolkl Babišův koncern.

Těžko ovšem odhadnout, zda najde někdo další, kdo by mohl dokázat premiérův skutečný vliv na stavbu, fungování a provoz Čapího hnízda, odvahu pravdivě vypovídat. V zákulisí se sice množí informace o tom, že na stavbu jezdil dohlížet Babiš i s tehdejší družkou Monikou, ale obava těch, kteří to mohou potvrdit, že přijdou o práci či zdraví, je větší než jejich touha po spravedlnosti.

Atmosféra strachu, která provází veškeré Babišovo podnikání, je znát u mnoha lidí, kteří s ministerským předsedou přišli do byznysového styku. Navíc zůstane i v momentě, kdy majitel hnutí ANO skončí v politice. Zda se tedy dočkáme pravdy o Čapím hnízdě, stále zůstává nejisté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]