Babišovi by mohla být útěchou německá dotační kauza. Má to ale háček

Frauke Petryová (Wikimedia)

Frauke Petryová | FOTO: Wikimedia

Nebylo by vůči Andreji Babišovi zcela fér vytvářet dojem, že na západ od českých hranic se politici nedopouštějí dotačních podvodů. Podezření ze zneužívání dotací kromě Andreje Babiše čelí i německá poslankyně Frauke Petryová. Ta už ovšem stanula před soudem.

Dotyčná populistka, která do roku 2017 vedla německou obdobu okamurovců, tzv. Alternativu pro Německo (AfD), se dostala do finanční tísně a hrozilo jí, že její firma zkrachuje. Petryová podle obžaloby požádala o dotaci, prostředky ale nakonec nepoužila zcela v souladu s účelem, pro který byly určeny.

Drobný rozdíl oproti Babišovi je v číselných řádech možných způsobených škod i v přístupu justice. Zatímco Babišův případ, u něhož auditoři Evropské komise zpochybnili nakládání s miliardami, jako by se česká justice zdráhala projednávat, Petryová už kvůli pochybnostem kolem dotace ve výši 10 000 eur stanula před soudem.

Okresní soud v Lipsku nepovažoval za zcela prokázané, že dotyčná poslankyně Spolkového sněmu v roce 2014 použila dotaci určenou pro svou ohroženou firmu neoprávněně a Petryovou včera zprostil obžaloby z krácení daně a dotačního podvodu. Státní zastupitelství, které pro obžalovanou navrhovalo pokutu 30 000 eur, se proti tomuto osvobozujícímu verdiktu ještě možná odvolá.

Státní zastupitelství Petryovou v případu, o němž informuje deník FAZ vinilo z toho, že příspěvek vyhrazený na poradenství „turnaround“ k odvrácení hrozící insolvence použila v rozporu se stanoveným účelem. Poradenství nebylo určené firmě, ale na přípravu její osobní insolvence. Potíž byla v tom, že daňový poradce, který Petryovou nařkl z podvodu, soud nepovažoval za důvěryhodného, neboť s ní předtím už prohrál jeden občanskoprávní spor.

Ač soud pochybnosti kolem Petryové zjevně nerozptýlil, alespoň případ projednal a existuje reálná šance, že jej vyšší instance ještě znovu posoudí. Německo tak v případu pochybností o političce nezavdává k pochybnostem o fungování právního státu.

Petryová je momentálně nezařazenou poslankyní ve Spolkovém sněmu.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]