Babišovi docházejí argumenty, zaútočil na novináře kvůli jeho věku

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér nedokázal za tři měsíce vyměnit ministra kultury. Přitom mu v tom nemůže nikdo zabránit. Je to lenost, nebo neschopnost? Hlavně strach z prezidenta Zemana. Když to ovšem Babišovi někdo připomene, musí počítat s hysterickou reakcí nebo urážkami od ministerského předsedy.

Když se na tiskové konferenci ke konci Antonína Staňka na ministerstvu kultury redaktor DVTV Jakub Vilímek začal ptát, Babiš spustil svou klasickou argumentaci.Tentokrát ovšem odpovídal podrážděně a s despektem k novináři.

Dita Charanzová slouží Babišovi oddaně (Facebook A.Babiše)

Vilímka zajímalo, zda není něco pravdy na tom, že pokud tři měsíce nedokáže vyměnit ministra, je neschopným premiérem. To tvrdí nejen opozice, ale dokonce i koaliční ČSSD. „Já jsem úplně neschopný, proto jsem udělal jednu z největších firem ve střední a východní Evropě a založil hnutí, které vyhrálo za sedm let šest voleb,“ odpověděl Babiš s arogantním výrazem.

Redaktor DVTV se ovšem nedal a stále chtěl vědět, proč o personálním složení vlády nerozhoduje její předseda, ale prezident. „Tenhle problém určitě nebudu řešit žalobou na prezidenta, zkuste si to nastudovat a neklaďte mi hloupé otázky, jste moc mladej na to, abyste to pochopil,“ pravil premiér.

Na jednoduchou otázku zkrátka podrážděný Babiš nedokáže odpovědět. Místo slušné reakce volí raději útok na novináře, který se chce dozvědět nějakou novou informaci, ne pouze poslouchat stále omílané fráze.

Není to však poprvé, kdy Babiš slovně zaútočil na novináře z DVTV. V lednu loňského roku si jeho napadení na tiskové konferenci po prezidentské volbě „užila“ Emma Smetana. „Ale já se můžu vyjádřit, paní redaktorko, k tomu, jak vy přistupujete k mojí osobě. I vaše rodina. Paní Pajerová (matka Emmy Smetana, pozn. red.), která se stala ze svazačky cestou na Albertov revolucionářkou,“ pustil se tehdy Babiš nechutně do novinářčiny rodiny.

Premiér nemá se zástupci sedmé velmoci takový problém jako třeba Miloš Zeman nebo Tomio Okamura, ale občas se neudrží. Celé to začalo dnes už legendárním telefonátem Babiše do Lidových novin v době, kdy mu ještě nepatřily.

Tehdy začínající politik seřval redaktora deníku, jak je možné, že o jeho tiskové konferenci bylo informováno na malém prostoru. Tehdy do telefonu vykřikoval, že jeho „ksicht prodává tie noviny“ a svou přednášku skončil slovy o tom, že kluci ještě nevědí s kým mají tu čest.

Později si vydavatelství MAFRA, do jehož portfolia patří Lidové noviny i Mladá fronta DNES koupil. Od té doby už nikam volat nemusí, protože všichni zaměstnanci vědí, co si mohou dovolit napsat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]