Babišovi hejtmani by chtěli poslat na stánkaře policii

Vánoční trhy na Václavském náměstí (ČTK)

Vánoční trhy na Václavském náměstí | FOTO: ČTK

Veřejná debata okolo nelogického zákazu vánočních trhů pokračuje. Nově se do ní vložili také někteří hejtmani. Několika z nich vadí, že se města jednoduchým trikem vyhnula nařízení a trhy pořádají dál, jen pod jiným názvem. Zřejmě nejvíce takový krok pohoršil dva hejtmany z politické divize Agrofertu, který shodou okolností nedodává na trhy, ale do velkých obchodů, kterých se žádné omezení nedotklo.

Například Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, by na stánkaře rovnou poslal policii. „Požadujeme, aby do toho sáhnul stát se svými kompetencemi. Jsou věci zakázané, jsou věci, které jsou trestné, ale jsou tu také věci, pro které platí – to se prostě nedělá,“ řekl Vondrák na úterním jednání  se zástupci ministerstva zdravotnictví.

()

Druhý Babišův hejtman, ústecký Jan Schiller, zase považuje adventní trhy za plivnutí do tváře zdravotníkům. „Ve světle vyčerpaných a zoufalých zdravotníků je to plivnutí do tváří všech, kdo bojují už dva roky s touto situací,“ myslí si hejtman Ústeckého kraje. Právě tady, v severočeském Mostu, rozjeli trhy, jen pod jiným názvem, znovu mezi prvními už minulý týden. Vojtěchovi a Babišovi navzdory.

Zastánci trhů argumentují jednoduše – rušit adventní trhy je nesmysl, pokud se mohou i nadále konat farmářské trhy a především, pokud se mohou lidé bez limitů hromadit v nákupních centrech a tísnit ve frontách v uzavřeném prostoru. Proto si kritici nesmyslného zákazu pomohli jednoduchým trikem. Většinou trhy přejmenovali například na Zimní farmářské trhy, tak jako v Mostě. Případně v Praze je akce schválena jako kulturní, tedy zdejší argument zní, že nejde o trhy, ale kulturní akci, čili se na ni zákaz nevztahuje.

Každopádně nápad babišistů je opět o krok dále. Poslat na stánkaře uniformy. Policisty? Obyčejné? A není to málo? Na proradné prodejce zákeřného jmelí a vánočních ozdob vlastní výroby by bylo lepší vyslat pořádkovou jednotku a vodní děla. Tohle tady trpět nebudeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]