Babišovi lidé podali trestní oznámení na novináře Deníku Referendum kvůli knize

Žlutý baron (Deník Referendum)

Žlutý baron | FOTO: Deník Referendum

Redaktoři Deníku Referendum Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá byli včera na policii podat vysvětlení v souvislosti s trestním oznámením, které na ně podala společnost Vodňanská drůbež, součást holdingu Agrofert, kvůli kapitole z knihy Žlutý baron.

Akciová společnost Vodňanská drůbež podala prostřednictví právního zástupce trestní oznámení na redaktory Deníku Referendum Jakuba Patočku a Zuzanu Vlasatou. Vadí jim obsah čtvrté kapitoly knihy Žlutý baron popisující otřesné pracovní poměry v podniku z holdingu Agrofert. Trestní oznámení za podezřelého ze spáchání trestného činu pomluvy označuje rovněž Vydavatelství Referendum, v němž kniha Žlutý baron vyšla. Jednatelem a výlučným majitelem vydavatelství je jeden z autorů knihy Jakub Patočka.

Autoři na policii uvedli, že kapitola o vodňanských drůbežárnách „je výsledkem stejných pracovních metod jako první tři kapitoly knihy, které byly již dříve publikovány v Deníku Referendum a na které nikdo trestní oznámení nepodával“. Autoři policii sdělili, že ke svým tvrzením mají obrazovou i zvukovou dokumentaci, ale s odvoláním na zásady novinářské etiky odmítli identifikovat kohokoli ze svých zdrojů, kdo jim k tomu nedal výslovné svolení.

V reakci na trestní oznámení Deník Referendum čtvrtou kapitolu pojednávající o pracovních podmínkách ve vodňanských drůbežárnách zveřejňuje i na svých stránkách jako součást svého dnešního vydání. „Kapitola popisuje věci, které jsou z našeho pohledu mnohem závažnější a mohou konstituovat skutkovou podstatu trestných činů, o čemž v knize píšeme,“ uvedl Patočka na policii.

Zuzana Vlasatá navíc upozorňuje, že Agrofert měl možnost se k obsahu textu vyjádřit, ale jeho mluvčí komunikaci s redakcí Deníku Referendum odmítl. „Pokud jde o Vodňanskou drůbež, žádáte po mně informace, které sice nejsou tajné, ale v konečném důsledku je chcete použít proti naší firmě. Nezlobte se, na ničem takovém se nechci a nebudu podílet,“ napsal nám mluvčí firmy Hanzelka.

Trestný čin pomluvy upravuje paragraf 184 trestního zákoníku. Říká se v něm: „Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“

Vydavatel Deníku Referendum trestní oznámení považuje za evidentní snahu Andreje Babiše kriminalizovat svobodnou novinářskou práci. Andrej Babiš se k podanému trestnímu oznámení totiž sám přihlásil minulý týden na předvolebním mítinku v Bohumíně, když se obořil na paní Marcelu Babulákovou, která ho ze zjištěními knihy na místě konfrontovala.

Někdo z přihlížejících Babišovu reakci natočil na mobil a zveřejnil: „Toto je kampaň sociální demokracie, placená, tahaná z různých státních firem. Ta, knížka kterou ukazujete, to jsou vylhané věci a my jsme na to dali trestní oznámení, vážená dámo,“ řekl Babiš. Proti Babišovým, v tomto případě reálně lživým, výrokům hodlá právní cestou vystoupit Vydavatelství Referendum. Právní zástupce společnosti připravuje optimální postup.

Reportáž z Vodňan vychází v rámci souboru reportážních textů o podnikání Andreje Babiše, které Deník Referendum vydává v tomto týdnu. Včera vyšel první článek o poměrech v českých lesích, které se rovněž staly předmětem podnikatelského zájmu Agrofertu. Další dva texty, vydávané v rámci cyklu podpořeného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky, zveřejníme zítra a pozítří. Pracovním podmínkám a vztahům podnikání a politického působení Andreje Babiše se Deník Referendum bude ale věnovat i nadále.

Redaktoři Deníku Referendum na základě trestního oznámení zatím nebyli obviněni, Policie České republiky teprve zahájí prověřování. Vydavatel Deníku Referendum předpokládá, že na konci prověřování Policie České republiky trestní oznámení podané Babišovými lidmi odloží jako bezpředmětné.

Převzato z Deníku Referendum.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]