Andreje Babiše od samého počátku podporovalo několik miliardářů. Byl jedním z nich, měli důvěru v jeho manažerské schopnosti. Pokud však přímo vstoupili do politiky jako Dalibor Dědek nebo Jiří Hlavatý, neuspěli a s ostudou ji opustili. Dědek dnes hovoří o žumpě, jenže si za mnohé může sám.
[ctete postid=“240614″ title=“Babiš dává ruce pryč od Faltýnka. Rezignovat by měl i předseda ÚOHS Rafaj“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Rafaj-385×230.jpeg“ excerpt=“Narůstají pochybnosti, zda Jaroslav Faltýnek skandál s tendrem na výběr mýtného a “ permalink=“https://forum24.cz/babis-dava-ruce-pryc-od-faltynka-rezignovat-by-mel-i-predseda-uohs-rafaj/“]240614[/ctete]
Protestní hnutí ANO, vedené druhým nejbohatším mužem v zemi a majitelem obřího holdingu, se těšilo a stále těší podpoře zvláštní směsice podnikatelů s miliardovými majetky. Mezi nimi nechyběli naivní „idealisté“ (aspoň tak navenek působící), jako jsou právě Dědek a Hlavatý, ale ani podivní šíbři typu Pavla Krúpy, zapleteného do podezřelých finančních transakcí Stanislava Grosse.
Zvláštní pochopení
Sympatizující miliardáře charakterizuje zvláštní pochopení pro Babišovy problémy s trestním stíháním a zlehčování jeho každodenního střetu zájmů. Bagatelizují kauzu Čapí hnízdo a odmítají změnu zákona „lex Babiš“. Podle nich jde o snahu odradit od vstupu do politiky podnikatele, kteří něco v životě dokázali. Kumulace politické, ekonomické a mediální moci je pod jejich rozlišovací schopností, cítí to stejně.
To signalizuje uzavřenost této specifické podnikatelské vrstvy, která nemá s mnohdy komplikovaným životem malých podnikatelů a živnostníků nic společného, a imponuje jí „vůdcovské“ řízení státu. Zároveň je tak korigován náhled na „čistotu“ jejích záměrů, pokud stále podporuje oligarchu s tak pestrou a vyhlášenou minulostí.
Připadám si jako hlupák
Do kategorie „idealistů“ spadá Dalibor Dědek, spolumajitel skupiny Jablotron. Podle časopisu Forbes vlastní majetek přesahující 5 miliard korun. V rozhovoru pro portál Seznam (19. 3. 2019) si postěžoval na svoje angažmá v politice.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
„Dodnes si připadám jako hlupák, který strčil hlavu do žumpy a pak ji rychle vytáhl, když zjistil, že to tam smrdí víc, než jsem si myslel,“ komentoval svoje krátké působení v roli volebního lídra hnutí STAN pro volby do poslanecké sněmovny. „Měl jsem naivní představu, že by bylo možné přivést do parlamentu deset, dvanáct slušných a schopných lidí, které bych straně pomohl vybrat,“ uvedl.
Odpovědi na otázku, zda nebylo chybou spojit se s hnutím, které se na rozdíl od něj vymezovalo vůči Andreji Babišovi, se ovšem vyhnul („tam byla spousta chyb, člověk má dělat to, co umí“). Naopak se navezl do médií, jejichž chování ho prý totálně zaskočilo.
Líp bych to nevyjádřil
Těžko říci, o jakých zkušenostech s médii hovořil. Zopakujme si však známá fakta. Andrej Babiš si Dalibora Dědka vyhlédl už dříve. Dokonce ho zmínil v předvolební brožuře O čem sním, když náhodou spím, když chválil zavedení EET, se kterým nemá žádný problém.
„Bohužel základní principy demokracie se příliš nepotkávají s lidskou morálkou, a proto jsem si vědom toho, že je to tady potřeba. A to, že některé obchody kvůli zavedení elektronické evidence tržeb skončily, svědčí nějakým způsobem o tom, že tam nebylo úplně všechno v pořádku,“ citoval Dědka z jednoho rozhovoru.
„Líp bych to nevyjádřil. Zase pár slov podnikatele, o jaké se můžeme opírat,“ dodal k tomu Babiš. Jistě, miliardáři s týmy účetních se na problémy podnikání dívají jinak než drobný živnostník.
Dědek současného premiéra chválil i jindy. „I po čtyřech letech obdivuji odvahu Andreje Babiše, že do toho šel. Dokázal řadu pozitivních věcí, akorát přednost v médiích dostávají ty věci, které se veřejnosti a mně také nelíbí,“ uvedl.
Kauza Čapí hnízdo? O nic nejde. „Srovnejte to s tím, co tady za evropské peníze jinde vzniklo, že se promrhaly miliony, aby se postavila asfaltka od kravína k lesu jen proto, že něčí bratr má stavební firmu,“ reagoval Dědek.
Kdo platí, ten velí?
V tomto duchu pokračoval poté, co se dohodl s hnutím STAN na kandidatuře v parlamentních volbách 2017 jako lídr Ústeckého kraje. Část médií ji přijala s aplausem. Miliardář sám sebe označoval za slušného podnikatele a chtěl do politiky přilákat další slušné lidi. Naznačoval tím, že v hnutí, které ho nominovalo, slušní lidé nejsou?
Současně vyšlo najevo, že se po Babišově vzoru „kdo platí, ten velí“ začal chovat jako jeho majitel s neskrývanými ambicemi, což se zřejmě odvíjelo od jeho desetimilionového sponzorského daru. Přiznal, že zasahoval do programu STAN. „Například v otázce elektronické evidence tržeb, u které bojovali za zrušení. To jsem jim už vymluvil,“ uvedl. Podle něj je EET krásný moderní nástroj, jehož zavedení bylo neuvěřitelně úspěšné.
Dědek projevil odlišný názor i na spolupráci s trestně stíhaným Babišem, kterou odmítali čelní představitelé hnutí Petr Gazdík a Jan Farský. „To vzhledem k jeho věku (Farského) a ideálům chápu, ale já bych chtěl být v roli mentora, který ho naučí si možnost spolupráce s Babišem představit,“ prohlásil.
Miliardář měl svéráznou představu o vlastním působení v politice. „Já tam budu sedět jen ve chvílích, kdy to bude nutné. Nerad bych tam poslouchal rozpravy o krávovinách, které vymýšlejí lidé nevalné inteligence,“ vyslovil svůj soud nad parlamentem. Nesnese prý, aby něco musel diskutovat s někým, koho si neváží a kdo nemá potřebné znalosti.
Není divu, že Dědek s takovou přezíravou osobnostní výbavou a až příliš pragmatickým pohledem na politickou strategii, které se projevovaly postupem času, narazil. Nakonec z kandidatury vycouval, což první místopředseda STAN Vít Rakušan komentoval slovy: „Odnímáme ze STAN nálepku, že si někdo kupuje politické hnutí.“
Cítím se podveden
Ještě ostudněji ukončil svoje působení v politice majitel textilní firmy Juta Jiří Hlavatý, který se za hnutí ANO dostal do senátu na Trutnovsku. „Jiří Hlavatý je pro mě pan podnikatel. Moc si ho vážím. Mne ani jeho v politice tradiční politici nechtějí,“ chválil jej šéf hnutí ANO nedlouho po zvolení senátorem, a ten mu komplimenty oplácel („nehrabejme se pořád v minulosti, republika na to nemá čas“).
[ctete postid=“239734″ title=“Pokrytecká hra. Faltýnkův skandál odhaluje rozkol v ANO, vinu má i Ťok“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Faltýnek-mýto-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš je v posledních dnech velmi nervózní. Jeho slibům nenahrává zhoršující “ permalink=“https://forum24.cz/pokrytecka-hra-faltynkuv-skandal-odhaluje-rozkol-v-ano-vinu-ma-i-tok/“]239734[/ctete]
Poté však došlo k podivnému zádrhelu. Neplánovaně byl díky kroužkování zvolen do poslanecké sněmovny, což ho doslova rozlítilo. „Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se cítím podveden. Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality,“ stěžoval si krátce poté.
Prý ho nikdo neupozornil, že nebude mít na výběr, a proto znovu kandidoval v doplňovacích senátních volbách. Stát tak kvůli jeho manýrům a nulové orientaci v zákonech zbytečně vyhodil 4,7 milionu korun, což vyčetl voličům, že ho do sněmovny vykroužkovali. Proto není divu, že v těchto volbách ve druhém kole drtivě prohrál, přestože mu kvůli souběžné prezidentské volbě nahrávala vysoká volební účast.
Nepochopili pravidla hry
Oba neúspěšní miliardáři mají s Andrejem Babišem leccos společného. Preferují manažerský princip řízení státu a pohrdají zastupitelskou demokracii. Parlament považují za neefektivní brzdu v rukou nekvalifikovaných jedinců, bránících v rozletu vizím osvícených vůdců. Zároveň jsou velkými sólisty, kteří nesnesou jiný názor.
Dalibor Dědek a Jiří Hlavatý v politice neuspěli, protože nepochopili pravidla hry, do které dobrovolně vstoupili. Dodnes si to neuvědomují a problémy vidí všude jinde kolem sebe.
Pokud Dědek zároveň hovoří o žumpě, do které strčil hlavu a rychle ji vytáhl, měl by si v první řadě přiznat, že tou žumpou je současný Babišistán, kterému vědomě posloužili. Jenže takhle on ani jeho kolega Hlavatý neuvažují.